7. februārī Aleksandra Čaka muzejā sāksies jauna izstāde "Kas Tu biji, Anna Bērziņa?". Tā veltīta ļoti nozīmīgam cilvēkam Čaka dzīvē – viņa sievai, kuras vārds publiskajā telpā dažādu iemeslu dēļ zināms visai maz. Bet viņa bija ļoti interesanta un spilgta personība, skaista un eleganta sieviete, kas bija neatsverams atbalsts dzejnieka dzīvē arī kādā viņam ļoti smagā periodā.Viņu ceļi šķīrās 1944.gadā, kad Anna devās bēgļu gaitās uz rietumiem, bet Čaks palika Latvijā.

Izstāde iepazīstina ar viņu kopdzīves mazāk zināmiem faktiem un piedāvā iepazīt arī kādu unikālu jaunieguvumu, ko pērn muzejs saņēma dāvinājumā.

No Čaka mūzām vislabāk zināmā ir viņa mūža pēdējā mīlestība – tulkotāja Milda Grīnfelde. Ne mazums dzirdēts arī par viņa romantiskajām attiecībām ar Leontīni Rundeli un Angeliku Blauu, savukārt viņa sievas – Annas Bērziņas – vārds palicis vairāk ēnā.

Viens no iemesliem – 50 klusēšanas gadi par viņu, jo – tā kā viņa savulaik emigrēja uz rietumiem, padomju gados viņas vārds Latvijas presē neparādījās un ilgu laiku viņa tika izslēgta no Čaka biogrāfijas. Viņu attiecību stāsts sākās 1933.gadā. Viņi saskatījās kādā vārdadienas ballītē, tā nebija mīlestība no pirmā acu uzmetiena, viņu draudzība laulībā pārauga pēc astoņiem gadiem, stāsta Čaka muzeja direktore Antra Medne.

Izstādē var redzēt, kāda izskatījās viņu laulības apliecība, uzzināt tuvāk viņu iepazīšanās un kopdzīves stāstu, kā arī izlasīt Annas dzejoļus, jo arī viņa rakstīja dzeju. Čaks viņu attiecību sākumu raksturojis kā nebeidzamus svētkus, un šīs izjūtas atklājis krājumā "Iedomu spoguļi".

Izstādē redzamās fotogrāfijas Annu atklāj kā nemainīgi elegantu sievieti visa mūža garumā.

Anna abu kopdzīvē bija arī praktiskās dzīves vadītāja. Tieši tolaik ļoti smagi ar plaušu vēzi saslima Čaka māte, un Anna bija tā, kas viņu aprūpēja un bija viņai klāt līdz pēdējam dzīves brīdim. Laulībā viņi nodzīvoja trīs gadus, 1944.gadā, lai bēgtu no okupācijas varas, Anna sarūpēja vilciena biļetes uz Vāciju, bet Čaks atteicās braukt līdzi.

Izstādē varēs iepazīt kādu ļoti vērtīgu muzeja jaunieguvumu, un tas ir Annas Bērziņas balss ieraksts. Muzeja krājumā tas nonāca pērn, bet tika veikts jau 80.gadu beigās, kad tolaik pavisam jaunais kultūrvēsturnieks Edgars Kramiņš devās uz Detroitu, lai satiktu Čaka sievu.

Lai restaurētu vairāk nekā 30 gadus seno ierakstu, nācies krietni papūlēties un talkā aicināt Latvijas Radio speciālistus, bet tagad izstādē - lai arī ne pārāk labā kvalitātē, tomēr būs dzirdama Annas Bērziņas balss.

Anna Bērziņa stāsta par savu sāpīgo pieredzi, uzzinot par Čaka sānsoļiem, kā atklāj Antra Medne – viņas atmiņas kopumā nav nekāds skaistais stāsts, bet galu galā viņa tomēr spēj stāvēt pāri saviem personiskajiem aizvainojumiem.

Izstāde "Kas tu biji, Anna Bērziņa?" Čaka muzejā skatāma līdz 2.aprīlim.