Nākamajā mācību gadā, lai nokārtotu centralizētos eksāmenus, skolēniem būs jāsasniedz vismaz desmit procentu slieksnis. Turpmākos gadus tas turpinās palielināties, līdz minimālais zināšanu apjoms vidusskolas pabeigšanai būs 20 procenti. Nozarē šo Izglītības un zinātnes ministrijas plānu kopumā vērtē atzinīgi, taču cer, ka ierēdņi domās arī par atbalstu skolēniem un pedagogiem.

"Viens skolēns, kurš varbūt nedraudzējas ar matemātiku, bija teicis – ja es desmitajā klasē zinātu, ka vajag 30%, lai nokārtotu eksāmenu, es varbūt būtu mācījies. Bet tagad, kad man vajag tikai 5 %, es varu nokārtot daudz nepiepūloties."

Tā ir Mazsalacas vidusskolas matemātikas skolotāja Nadežda Leitāne. Ik reizi uzsākot strādāt ar jaunu vidusskolas klasi, skolotāja uzsver, ka eksāmenos jāiet uz maksimumu, uz ko katrs skolēns ir spējīgs. Tomēr teju katra skolotāja darba mūžā ir kāds skolēns, kura mērķis ir vien nokārtot centralizētos eksāmenus, tātad – sasniegt piecu procentu slieksni.

Augstskolas jau gadiem norādījušas uz to, ka tas ir par maz, lai skolēnam izsniegtu atestātu. Nu tam piekrīt arī Izglītības un zinātnes ministrijā un piedāvā šo mainīt.

"Mēs esam pirms vairāk nekā desmit gadiem jau šo jautājumu skatījuši. Tikko parādījās pirmie skolēni, kuri pabeidza skolu ar 5%, tad attiecīgi no 2012.gada ir veikta uzskaite un redzam, ka katru gadu šo skolēnu skaits pieaug. Un šī ir pāreja, mudinām uz to, ka to darām lēni, ņemot vērā, ka vēl ir pandēmija un pēdējo gadu vēl notiek vecā parauga eksāmeni. Tātad šogad jāsasniedz tikai 5%," skaidro Valsts izglītības satura centra vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle.

Pirms 2012.gada darbojās līmeņu sistēma, kur zemākais bija F līmenis – ar to augstskolā iestāties nevarēja. Valsts izglītības satura centrā skaidro, ka piecu procentu slieksnis ir zemāks. Respektīvi – vieglāk sasniedzams nekā agrākais F līmenis. Cik tad patiesībā ir šie piece procenti? Kopumā pēc vecā parauga eksāmenā ir 80 punkti, tātad ir jāiegūst četri punkti, skaidro Špūle.

Plāns ir tāds – no nākamā mācību gada līdz ar jaunā satura centralizētajiem eksāmeniem šo nokārtošanas slieksni paaugstināt. Nākamgad būtu jāiegūst 10 procenti, gadu vēlāk – 15%, taču 2024./2025.mācību gadā – 20%. Tātad šo 20 procentu slieksni pirmie sasniegs tie, kuri šobrīd mācās devītajā klasē.