Lai atveldzētos skaistumā – ar šādu vēlmi pirms četriem gadiem darbu pie savas izstādes uzsāka keramiķe Inese Margēviča. Tolaik bija Covid pandēmijas laiks, viņai bija ļoti skumji, tādēļ, lai sevi uzmundrinātu, viņa sāka veidot dzīvinoša spēka piepildītus un sev netipiski krāsainus darbus. Par iedvesmu viņai kalpoja atmiņas par savvaļas ciklamenām, ko viņa bija redzējusi kādā mežonīgā dārzā Francijā. Ciklamenas motīvs redzams visos viņas četru gadu laikā tapušajos darbos, kas no šodienas apskatāmi izstādē "Ciklamenas slepenā dzīve" Rīgas Porcelāna muzejā.

Ja agrāk Ineses Margēvičas darbiem vairāk bija raksturīgi klusināti toņi un ģeometriski raksti, tad jaunajā izstādē ir uzplaukusi krāsainība un darbus piepilda ziedu, augu un figurāli motīvi. Šī jaunā izpausme – kā domā pati māksliniece – ir sava veida reakcija uz pēdējo gadu notikumiem pasaulē. Dažkārt tie nomāc tik ļoti, ka rodas sevišķi lielas alkas pēc skaistuma, gaismas un dzīvinoša spēka, un tā rezultātā viņa arī porcelānā uzbūrusi savu paradīzes dārzu, kurā atveldzēties gan pašai, gan skatītājiem.

Izstādē redzami izsmalcināti rokas lējuma porcelāna šķīvji, vāzes un figurāli veidojumi, kurus visus rotā maigi sārtās ciklamenas, kas apspēlētas dažādos sižetos. Kāpēc iedvesmas avots tieši ciklamenas? Jo māksliniecei ir skaistas atmiņas par brīdi, kad viņa tās pirmo reizi ieraudzīja savvaļā kādā senatnīgā dārzā Bretaņā, Francijā un viņai tās šķita ļoti neparastas.

No šiem vērojumiem Inese Margēviča attīstīja tēmu par dabas un augu fascinējošo spēku, par brīnumaino dzīvības enerģiju, velkot paralēles ar cilvēkiem piemītošām īpašībām. Porcelāna darbos līdzās augu motīviem klātesošs arī noslēpumains sievietes tēls, kā zīmīgi simboli arī ūdens, dārzs un spogulis.

Rīgas Porcelāna muzeja pārstāve Diāna Lauriņa izceļ arī darbu ļoti augsto tehnisko meistarību un Ineses Margēvičas darbības plašo amplitūdu.

Ineses Margēvičas personālizstāde "Ciklamenas slepenā dzīve" Rīgas Porcelāna muzejā apskatāma līdz 9.jūnijam. Darbi aplūkojami muzeja izstāžu zālē, kā arī pirmā stāva skatlogos.