Krīzes vadības padome aizvadītajā naktī vienojusies par ārkārtas situācijas izsludināšanu Latvijā uz trim mēnešiem. Lēmums par to vēl jāpieņem valdībai.

Kā šorīt Latvijas Radio norādīja ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, tad bez ārkārtējās situācijas noteikšanas stāvokli Latvijā nevar uzlabot, vien sabremzēt Covid izplatību. Valdības ierobežojumu mērķis ir panākt nevakcinēto cilvēku kontaktus un veicināt vakcinēšanos. Visilgākās diskusijas prasīja skolu jautājums.

Plāno:

  • stingrākus ierobežojumus galvenokārt nevakcinētajiem.
  • Pārtikas veikali būs pieejami visiem, pārējie – tikai ar Covid-19 sertifikātiem.
  • Pakalpojumu sniegšana un saņemšana, kā arī sabiedriskā ēdināšana klātienē būs – tikai ar Covid-19 sertifikātu.
  • Būs prasība obligāti vakcinēties visiem valsts pārvaldē strādājošajiem.
  • Tāpat noteikta prasība strādāt attālināti, kur vien var.
  • Ārkārtējā situācijā skolēni turpinās mācīties klātienē, taču pulciņos varēs darboties tikai savā skolā
  • Pasākumi telpās būs tikai ar Covid-19 sertifikātiem un ar mazāku skaitu apmeklētāju
  • Savukārt maskas turpmāk visur būs jānēsā visiem, arī vakcinētajiem.

Ārkārtējās situācijas laikā Covid-19 ierobežojumu kontrole notiks plašākā mērogā, iesaistot dažādas kontrolējošās iestādes

"Situācija parāda to, ka valdībā trūkst līderības un uzņēmības, jo uzņēmēji visu laiku valdībai signalizēja par bīstamu situāciju rudenī," tā Latvijas Radio sacīja LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

Viņš sacīja, ka Latvijai ir tendence mesties no viena grāvja otrā. Tomēr ekonomiskā situācija lēnām stabilizējas, sacīja Rostovskis, norādot, ka arī eksports atveseļojas. Taču Covid izplatība ir satraucoša, uzņēmēji ar bažām jau gaidīja rudeni un tagad tracis esot sācies.

Daudzi lēmumi arī pagājušajā naktī pieņemti tā kā rosinājuši uzņēmēji, jo ekonomiku nevajadzētu apturēt.

Arī politoloģe Iveta Kažoka Latvijas Radio atzina, ka valdībai vajadzētu būt izlēmīgākai. Valdības vakarnakt pieņemtie lēmumi nedos būtisku progresu situācijas uzlabošanai, sacīja politoloģe. Valdības lēmumi nāk stipri par vēlu, ir sarežģīti un grūti skaidrojami.