Pagājušajā nedēļā Lielbritānija kļuva par pirmo valsti, kas uzsākusi programmu cilvēku vakcinēšanai pret jauno koronavīrusu. Pasaule tagad cieši seko vakcinācijas norisei. Tikmēr vakcinācijas plāni jau izstrādāti vai tiek kalti arī citās Eiropas valstīs, un šo procesu vēro arī ārzemēs dzīvojošie latvieši. Ko šie plāni paredz un ko par vakcināciju un ierobežojumiem domā mūsu tautieši ārvalstīs?

90 gadu vecā Mārgareta Kīnana bija pirmā Lielbritānijas iedzīvotāja, kas tika vakcinēta. Tas notika pagājušajā otrdienā. Šī diena tika nodēvēta par V-dienu, šādi velkot paralēles ar D-dienu jeb Sabiedroto spēku izcelšanos Normandijā Otrā pasaules kara laikā.

Aptuveni 70 slimnīcās visā Lielbritānijā cilvēkiem tiek injicēta ASV farmācijas giganta “Pfizer” un Vācijas kompānijas “BioNTech” izstrādātā vakcīna. Vakcinācija ir brīvprātīga un vispirms plānots vakcinēt cilvēkus, kas dzīvo vai strādā pansionātos, kā arī cilvēkus, kas vecāki par 80 gadiem, kā arī veselības aprūpes nozarē strādājošos, kuriem pastāv risks inficēties. Kopumā Lielbritānija pasūtījusi 40 miljonus devu, ar ko pietiktu 20 miljonu cilvēku vakcinēšanai. Lielākā daļa vakcīnas devu cilvēkiem būs pieejama tikai nākamgad.

“Jā, noteikti. Es negribu smagi saslimt un vienkārši spēlēt kaut kādu loteriju vai es saslimšu smagi vai nesaslimšu, ” šādi atbild Kembridžā dzīvojošais Pēteris, kuram uzdevu jautājumu, vai tu plāno vakcinēties. Pēteris, pēc paša domām, visticamāk, pavasarī izslimoja Covid-19. Testu toreiz gan neveica.

Saskaņā ar informāciju, ko liela daļa Eiropas valstu sniegušas Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram, pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēku grupas, veselības aprūpes darbinieki un personas ar saslimšanām ir tās, kuras valstīs uzskata par vakcinācijas prioritārajām grupām. Uz to norāda arī valstu valdību publiski sacītais. Pārsvarā konkrētus vakcinācijas sākšanas datumus valstis šobrīd nenosauc, minot aptuvenu laiku nedēļu vai mēnešu griezumā, kad to varētu uzsākt. Pārsvarā tiek runāts par janvāri vai februāri. Pagaidām valdības nav norādījušas, ka vakcinācija kādā valstī varētu būt obligāta un valstis arī plāno saviem iedzīvotājiem vakcinēšanos nodrošināt bez maksas.