Kamēr Dailes teātra ēkā aktīvi norit energoefektivitātes darbi, ilgus gadus nolaistajā skvērā remontdarbi vēl joprojām nav sākušies. Kaut gan vēl pirms gada projekta virzītājs plānoja, ka tos šovasar pabeigs. Taču tagad rīdzinieki un pilsētas viesi sakoptu teātra teritoriju varēs redzēt ne agrāk, kā nākamā gada rudenī. Kāpēc būvniecības darbi ir aizkavējušies?

 

Pie padomju modernismā būvētās Dailes teātra ēkas atrodas skvērs, kuram garām ik dienu savās gaitās dodas tūkstošiem cilvēku. Dažbrīd parkā var sastapt atpūtniekus ar bērniem, taču lai atrastu vietu, kur piesēst, vajag būt īpaši uzmanīgiem, jo gan skvēra teritorijā, gan pie pašas teātra ēkas dzelzsbetona ietves un apmales ir iebrukušas. No ietvēm vietām ārā ir izlīdušas dzelzs konstrukcijas. Skvēru pērn plānoja sakārtot līdz šā gada vasaras beigām, bet vēl joprojām nekādi darbi tajā nav sākušies. Uzrunātie cilvēki par redzamo skvērā pārsvarā ir sašutuši.

Dailes teātra valdes loceklis Juris Žagars pauž – tas nav labi, ka blakus teātrim ir nesakārtota vieta, taču tādu pilsētā un valstī ir daudz. Viņš turpina, ka pašvaldība izvēlas ieguldīt naudu tur, kur tas visvairāk ir nepieciešams. Tāpēc sūdzēties nebūtu pareizi. Turklāt nauda skvēra atjaunošanai beidzot ir atrasta. Taču atzīst, ka Dailes teātra simtgades gadā to, visticamāk, nepaspēs pilnībā sakārtot.

Valdes loceklis skaidro, ka projekts aizkavējās, jo priekškalkulācija bijusi kļūdaina. Vēlāk aprēķināts, ka projekts izmaksās vismaz par miljonu vairāk. Tas esot saistīts ar straujo inflāciju celtniecībā.

Projektu virza „Valsts nekustamie īpašumi”, savukārt to realizē arhitektu birojs „MADE arhitekti”. Tā vadītājs Miķelis Putrāms pauž, ka birojs projektu jau gandrīz ir izstrādājis. Tagad norit saskaņošana ar iesaistītajām institūcijām. Process ievilcies daudzu institūciju nekoordinētu darbību dēļ.

„Valsts nekustamo īpašumu” pārstāvis Jānis Ivanovskis-Pigits skaidro, ka teātra apkārtnes sakārtošanas darbi noritēs trīs posmos, kurus finansēs Eiropas Savienība. Kopējās izmaksas ir 2,5 miljoni eiro, bet pašlaik pieejami tikai nepilni divi miljoni. Tāpēc pagaidām uzmanību pievērsīs tikai pirmajam rekonstrukcijas posmam, kuru plāno sākt šovasar, bet pabeigt cer līdz nākamā gada rudenim. Savukārt teātra ēkas energoefektivitātes darbi tagad aktīvi norit un tos plāno pabeigt līdz šā gada rudenim.

Turpretim būvniecības darbi teritorijā sāksies vairāk nekā gadu vēlāk, jo, kā skaidro Ivanovskis-Pigits, pēc metu konkursa beigām dažādu jomu speciālisti ieceri apsprieda ilgi. Taču tagad process raiti virzās uz priekšu. Un kā norāda arhitektu biroja priekšnieks Putrāms – atpūtniekus gaida labiekārtota un baudāma teātra teritorija.