Gaidot mūsu dižā ainavista Vilhelma Purvīša dzimšanas dienu 3.martā, ar jaunu iniciatīvu klajā nāk Purvīša muzejs. Tā mērķis ir izveidot "Purvīša mantojuma digitālo katalogu", un šai saistībā jau šodien.1. martā, darbu uzsāk muzeja mājaslapa "purvitis.lv", kurā varēs atrast visu informāciju par muzeja plānotajām aktivitātēm.
Lai arī Purvītis ir viena no visu laiku spožākajām mūsu kultūras personībām, vēl joprojām ļoti daudzu viņa gleznu liktenis ir nezināms. Mēģināt tām sadzīt pēdas – būs viens no jaunās iniciatīvas mērķiem.
Lai arī pētnieki, apzinot Purvīša darbus, paveikuši daudz, joprojām ir ļoti daudz arī ar tiem saistītu rēbusu un noslēpumu, un to pietiks vēl ilgam laikam – atzīst LNMM kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Aija Brasliņa.
Šobrīd patiešām nav tāda visaptveroša Vilhelma Purvīša darbu reģistra – ne viņa paša atstāta, ne laikabiedru fiksēta, un tas galvenokārt saistīts ar laika griežu un citu faktoru ietekmi, kad daļa darbu pazuda, tika izpostīti vai izklīda pa pasauli.
Cik Purvītim gleznu ir bijis kopumā? Visbiežāk kā orientējošais skaits tiek minēts 2000, bet figurē arī citi skaitļi. Tāpat kā ir dažādi viedokļi par to, cik tad īsti viņa gleznu ir Latvijā. Tieši šī datu dažādība bija viens no impulsiem, lai Purvīša muzejs uzsāktu darbu pie "Purvīša mantojuma digitālā kataloga" izveides.
Par vienu daļu darbu diezgan droši zināms, ka tie ir neatgriezeniski zuduši. To vidū ir gleznas, kas 1905.gadā sadega barona Manteifeļa muižā Kazdangā, kā arī darbi, kas aizgāja bojā 1944.gadā, kad aviācijas uzlidojumā Jelgavai, uz Purvīša ģimenes mājas uzkrita bumba.
Par bez vēsts pazudušiem pieņemts uzskatīt 1944.gadā uz Vāciju izvestos darbus, pētnieki dod tikai mazāk par 1% iespējamības, ka tie varētu atrasties. Purvīša muzejs tos nolēmis tomēr meklēt. Akcijā "Meklēt un atrast Purvīti" muzejs aicina iesaistīties arī Latvijas sabiedrību.
Purvīša muzeja iniciatīvu atzinīgi vērtē LNMM speciāliste, mākslas zinātniece Aija Brasliņa, pieļaujot, ka meklējumi var nest augļus, kas mums visiem būtu ļoti svarīgi, bet viņa norāda arī uz dažiem riskiem:
Plašāka informācija gan par topošo digitālo katalogu, gan citiem muzeja jaunumiem ir atrodama jaunajā muzeja mājaslapā "purvitis.lv".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X