Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā ir apskatāmi ap divsimt unikālu krūšu nozīmju, jostu, formas tērpu, valsts apbalvojumu un fotogrāfiju. Izstāde veltīta Latvijas drošības iestādēm pirmās brīvvalsts laikā. Lielākā daļa no privātkolekcionāru ilgus gadus vāktajiem kultūrvēsturiskajiem priekšmetiem plašam sabiedrības lokam ir aplūkojami pirmo reizi.

„Tas ir oriģināldarbs. Unikāls. Mēs varam teikt, ka Nacionālā vēstures muzeja kolekcijā šāda eksponāta nav. Tas ir privātkolekcionāru īpašums, ko mēs varam apskatīt, redzēt, ka šāda veida liecība, eksponāts objekts savulaik bija,” stāsta vēsturnieks Toms Ķikuts.

Viens no divsimt Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā aplūkojamiem Latvijas pirmās brīvvalsts laika drošības iestāžu kultūrvēsturiskiem mantojumiem ir Latvijas Republikas de iure atzīšanas piemiņai veltīts dekoratīvs šķīvis. Tā vidū attēlots vairāku centimetru liels pirmais Latvijas valsts ģerbonis, kura centrā ir burts „L” un četras zvaigznes, nevis kā ierasts – trīs. Apkārt tam ir uzlecošā saule. Savukārt ģerboņa lejasdaļā – Latvijas valsts karogs. Simbolam no kreisās un labās puses krustām attēloti valsts karogi. Vēl uz šķīvja ir redzams ozolzars un skaitļi 18 un 11, kas simbolizē Latvijas valsts proklamēšanas dienu, vārds „Latvija” un dibināšanas gads, bet šķīvja pašā augšdaļā ir rakstīts „de iure” 26. janvāris 1921. gads.

Kā stāsta muzeja pārstāvji, tas ir Vācijā ražots šķīvis. Klīstot nostāsts, ka šis trauks kādreiz atradās Rīgas pilī un piederējis bijušajam Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim. Iepazīstina muzeja direktora vietnieks Toms Ķikuts.

Izstādē kopumā ir iespējams aplūkot četru kolekcionāru – Jāņa Vigupa, Gunāra Rusiņa, Vladimira Balašova un Gaida Graudiņa – daudzus gadus vāktos priekšmetus. Kolekcijās ietilpst dažādas krūšu nozīmes, kokardes, etvijas, valsts apbalvojumi, fotogrāfijas un daudzi citi priekšmeti, kas attiecas uz tādām Latvijas Republikas drošības struktūrām kā policija, paramilitārā aizsargorganizācija, muita, robežsardze un tiesu instances. Kolekcionāri gan nevēlējās būt publiski, tāpēc par viņu priekšmetu krājumiem stāsta muzeja pārstāvji.

Izstādē katra vitrīna ir veltīta kādai institūcijai vai konkrētam cilvēkam. Piemēram, vienā stiklotā skapī ir izvietoti Krišjāņa Šlosberga, Iekšlietu Administratīvā departamenta direktora un atvaļinātā pulkvežleitnanta nopelni, kuru vidū ir Triju zvaigžņu ordenis un Lāčplēša kara ordenis.

Toms Ķikuts norāda, ka šī izstāde nav iecerēta kā vēstījums par Latvijas drošības institūcijām starpkaru laikā, bet gan par to, kādas liecības par tām ir saglabājušās līdz šim laikam.