Septembrī Daugavgrīvas pludmalē iedzīvotāji pamanījuši kādu senlaicīgu priekšmetu, kas pavīdēja no smiltīm. Piesaistot atbildīgās institūcijas un rokot, izrādījās, ka tas ir koka kuģa fragments. Darbi atraduma vietā gan ilgi tikai vienu dienu, jo atklājās, ka pagātnes liecības izmērs ir lielāks, nekā sākotnēji paredzēts. Kamēr eksperti nav vienojušies par fragmenta tālāko likteni, atradums ir aizbērts ar smiltīm, lai pasargātu to no bojāšanās.

Daugavgrīvas pludmalē pāris simtu metru attālumā no Daugavas ietekas jūrā pirms nepilnām divām nedēļām vietējie iedzīvotāji esot uzgājuši dēļus, kas no smiltīm bija izlīduši nepilna metra augstumā. Vēlāk ziņa nonāca biedrībā „Bolderājas grupa”, kuras pārstāvji vērsušies Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē, kura savukārt, sadarbojoties ar Rīgas brīvostu, aizvadītajā nedēļā mēģināja atrakt priekšmetu.

Izrādījās – tas ir koka kuģa fragments. „Visiem bija milzīgs pārsteigums, jo tik labi saglabājušos dēļus… Vienkārši tas ir skaists bez visa pārējā. Objekts, kas iznirst no ūdens no smiltīm, pats par sevi ir skulptūra,” sacīja biedrības „Bolderājas grupa” valdes locekle Sandra Jakušonoka.

Viņa pastāstīja, ka biedrībai ar izskalotiem koka kuģu fragmentiem jau ir vairāku gadu pieredze. Tas ir noticis arī pirms trim gadiem, kad liedagā atrada ūdens transportlīdzekļa detaļas, ko vēlāk pārvietoja uz Daugavgrīvas cietokšņa kazemātu, lai nodrošinātu tā pakāpenisku nožūšanu. Tagad, atrodot jaunu kuģa vraka fragmentu, biedrības pārstāvji jau zinājuši, kur vērsties.

Aktīva rakšana liedagā gan bijusi tikai vienu dienu, jo, atbrīvojot no lielā smilšu daudzuma, eksperti atklāja, ka atrastais fragments ir lielāks, nekā sākotnēji paredzēts. Rīgas brīvostā ziņo, ka šī blīvi veidotā ozolkoka borta konstrukcija ir vismaz 11 metrus gara un 3,5 metrus plata.

Turklāt pastāv liela iespējamība, ka vēl liela daļa no šīs pagātnes liecības atrodas zem zemes. Lai detaļas nesabojātu, eksperti vienojušies pārtraukt rakšanu. Pašlaik ūdens transportlīdzekļa vraks, kas dienas gaismu redzēja vien pāris dienas, atkal atrodas zem smiltīm. Tagad atraduma vietā var redzēt tikai riteņtraktora riepu nospiedumus. Savukārt nedz bedres, nedz arī kuģa detaļu manīt vairs nevar.