Par Latvijas iedzīvotājiem neizdevīgās obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas ieviešanu atbildīgi ir visi ministri, kas kopš 2005. gada vadīja Ekonomikas ministriju, un, dāsni piešķirot valsts budžeta naudu OIK atbalstam, neieviesa kontroles mehānismus, tā intervijā LR teica Saeimas OIK sistēmas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība).

Viņš uzskata, ka par lielā maksājuma sloga uzlikšanu mājsaimniecībām jāatbild arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai – šīs ministrijas atbildība līdz šim nav vērtēta.

Valainis uzskata, ka atbildīgs ir arī premjers Krišjānis Kariņš, kuram bija jāparedz, ka iedzīvotājiem būtiski palielināsies maksājumi par elektroenerģiju, un bija likumā jāiestrādā kompensācijas mehānismi. Taču tika izvēlēta cita sistēma, kas bija izdevīga privātuzņēmējiem un kas nodrošināja, ka uz iedzīvotāju rēķina Latvijā rodas vairāki jauni miljonāri. Valainis arī norādīja, ka OIK jomā joprojām nav nekāda kontroles mehānisma.