Kontrastainas, emocionālas, uz dziļākām pārdomām aicinošas ir izstādes, ko šodien, 24. martā, atklās Latvijas universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā. Abas tās veltītas mūsdienu Ukrainas tematikai. Viena ir Šveices fotogrāfa Kurta Sautera darbu izstāde "Un ticībā cerība dzimst", kurā skatāmas fotogrāfijas, tapušas Ukrainā šī gada sākumā. Otras izstādes autores ir Tukuma gleznošanas studijas dalībnieces, kas savos darbos atklāj ukraiņu sievietes skaistumu un spēku.

Šveices fotožurnālists Kurts Sauters 90.gadu sākumā jau fiksējis Dienvidslāvijas kara postošās sekas. Tagad sekojot līdzi ziņām par Ukrainu, viņš nolēma doties arī uz turieni un par līdzbiedru aicināja publicistu Arni Šablovski. Tas tādēļ, ka abiem ir jau 20 gadu sadarbība un Arnis arī vairakkārt kopš kara sākuma bijis Ukrainā, viņam tur ir draugi, kas palīdzēja īstenot braucienā iecerēto.

Vispirms šī gada sākumā viņi devās uz Ļvivu, tad Kijivu un tās priekšpilsētām – Borodjanku, Buču un Irpeņu, ko tieši pirms gada agresija skāra visskarbāk.

Foto stāsts sākas ar Ļvivas Pētera-Pāvila baznīcu, kas reizē ir arī armijas garnizona baznīca, no kurienes izvada kritušos karavīrus. Baznīcā norit intensīva garīgā dzīve, notikumu dinamiku atspoguļo arī vairākas izstādes.

Visvairāk Kurta Sautera fotogrāfijās redzams kara raisītais posts un destrukcija – no zemes virsas noslaucītais tirdzniecības un sporta centrs Bučā, sagrautas dzīvojamās ēkas, Irpeņas kapi, kur apglabāti tūkstošiem civiliedzīvotāju, milzīga auto kapsēta.

Kurta Sautera fotogrāfijās var ieraudzīt arī daudz simbolisma un zemtekstu, tās skatītājus aicina uz pārdomām par jautājumiem – kas ir tas, kas cilvēkā atraisa naidu, agresiju un ļaunumu un liek pārkāpt jebkādas cilvēcības robežas? Kādi vispār ir kara dziļākie cēloņi?

Ar Kurta Sautera izstādi sasaucas vai varbūt pat kontrastē otra izstāde "Ukrainietes. Latvietes. Mīlestība. Miers". To veido Ukrainas sieviešu portreti, ko radījušas Tukuma gleznošanas studijas "Krāsmute" dalībnieces Ingemāras Treijas vadībā.Gleznas atspoguļo ukraiņu sieviešu spēku, skaistumu un dvēseles gaismu.

Abas izstādes Latvijas universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā būs skatāmas līdz maija sākumam.