48 dienas – tik daudz atlicis līdz desmitajam labdarības maratonam „Dod pieci”, ko organizē sabiedriskie mediji. No decembra vidus nedēļas garumā ziedojumus vāks, lai palīdzētu riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes aprūpes, cietuši no vardarbības vai citiem noziegumiem.

Līdz jubilejas maratonam ik sestdienu Latvijas Radio Ziņu dienests atskatās uz aizvadītajām deviņām kampaņām – kādām problēmām tās bija veltītas, kā saziedotā nauda palīdzēja un kādas izmaiņas ir notikušas. Šodien pievērsīsimies ceturtajam maratonam 2017. gadā, kad ziedojumus vāca, lai "sistēmas bērni" no bērnu namiem nonāktu ģimenēs. Akcijas laikā izskanēja apņemšanās dažu gadu laikā slēgt visus bērnunamus, kas tomēr nav noticis.

2017. gadā sabiedriskie mediji plaši stāstīja daudzām nebūšanām Jelgavas bērnunamā – tur bērnus rāva aiz matiem, ar varu ēdināja, apsaukāja. Sekoja izmeklēšana, kriminālprocesi, sodi, vairākus bērnunamus slēdza. Togad „sistēmas bērnu” temats aizsāka izmaiņas bērnu tiesību aizsardzības politikā Latvijā. Pienāca 2017. gada 1. novembris. Konferencē Rīgas pilī vairākkārt izskanēja, ka bērnu nevar vainot, ja paša ģimene nevar par viņu parūpēties, un ka viņam tāpēc nav jānonāk institūcijā. Toreizējais labklājības ministrs Jānis Reirs no „Jaunās Vienotības” atvainojās visiem, kuru dzīve salauzta bērnunamos un citās bērnu aprūpes iestādēs.

Konferencē deva arī uzdevumu pašvaldībām, lai būtu vairāk audžuģimeņu un aizbildņu, kuri varētu uzņemt bērnus krīzes situācijās. Par dzīvi ģimeniskā vidē, nevis bērnunamā. Mēnesi vēlāk, 1. decembrī, labklājības ministrs un dažādu jomu pārstāvji parakstīja memorandu ar mērķi, lai Latvijā līdz 2021. gadam nebūtu bērnu namu un ikviens bērns varētu augt ģimenē. „Sistēmas bērnu” glābšanai bija veltīta arī labdarības maratona “Dod pieci!” tēma: salabot bērnību solīja visi. Kampaņas laikā dzirdētie stāsti aizkustināja un uzrunāja.

Togad kampaņā „Dod pieci” saziedoja 358 121 eiro. Tos novirzīja organizācijas „Ziedot.lv” paspārnē izveidotajai kustībai „Plecs”. Tobrīd tās galvenais uzdevums – motivēt un palīdzēt tiem vecākiem, kuri vēlas uzņemt ģimenē bērnus no bērnu nama. Interese bija liela - jau pirmajā mēnesī pieteicās 250 ģimenes. "Plecam" piešķīra arī valsts finansējumu, lai virzītos uz mērķi slēgt bērnunamus.

Šo ambiciozo mērķi sasniegt nav izdevies. Tomēr situācija būtiski uzlabojusies – bērnunamos mītošo skaits sarucis no 1200 pirms sešiem gadiem līdz aptuveni 500 cilvēkiem pašlaik. Organizācijas „Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta secina, ka jau drīz kļuva skaidrs, ka šo sapni pilnībā īstenot nebūs iespējams, jo vienai daļai bērnunamu iemītnieku ir smagas veselības problēmas