Līdz šim liels noslēpums skatītājiem bijusi Jevgeņija Paškēviča spēlfilma "Ko zina Klusā Gerda", kaut arī pirms divām nedēļām tā jau izvirzīta "Lielā Kristapa" galvenajai balvai līdzās filmām '"Dvēseļu putenis" un "Pilsēta pie upes".

Šīs nedēļas otrajā pusē noslēpums tiks kliedēts, jo 22.oktobrī filmai būs pirmizrāde Rīgas Starptautiskā kino festivāla konkursa skatē, savukārt no 23.oktobra filmu sāks izrādīt Latvijas kinoteātri.

Filmas darbība notiek mūsdienās kādā muižā Latvijas laukos. Tās īpašnieki tur izveidojuši pansiju, kurā ierodas bagāti cilvēki, lai kaut uz mirkli paglābtos no mūsdienu pasaules spiediena. Dzīvojot pansijā, viņiem nav atļauts lietot mobilos telefonus, datorus un internetu.

Tik tālu stāsts izklausās gana reālistisks, taču kopumā filma drīzāk līdzinās sapnim vai ceļojumam fantāzijas pasaulē, kas notiek ārpus laika un telpas. To komentējot, pats režisors Jevgeņijs Paškevičs izteicies, ka viņaprāt – paradoksālā kārtā tieši fantāzijas ataino mūsu patieso iedabu spilgtāk par ikdienas gaitām.

Pansijas viesi ieradušies no dažādām pasaules valstīm, un arī aktieru ansamblis filmā ir starptautisks – galvenajā Freda Kellermana lomā darbojas Lietuvas talants Leonards Pobedonoscevs, barons Fītinhofs ir Krievijas zvaigzne Leonīds Jarmoļņiks, mācītājs Hektors mūsu izcilais aktieris Gundars Āboliņš, spilgtas otrā plānas lomas ir Gatim Gāgam un Inesei Pudžai, par ko abi aktieri izvirzīti Lielajam Kristapam kategorijā ''Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā.

Filma ir ļoti blīva ar dažādiem simboliem, citātiem, neparastām situācijām un personāžiem, no kuriem neviens, protams, nav nejaušs, bet katrs skatītājs visdrīzāk tos nolasīs pēc savām personiskajām izjūtām – nu kaut vai – ko simbolizē japāņi laivā, kas ir viens no filmas caurviju tēliem, kas parādās visneiedomājamākajās situācijās.

Tāpat iespējams katram būs sava versija – kas ir Klusā Gerda, kaut arī ļoti uzmanīgs skatītājs kādā epizodiskā ainā arī varbūt sadzirdēs ļoti konkrētu atbildi – pieļauj filmas režisora asistents Jurģis Tūbelis.