Šogad aprit pieci gadi kopš darbību uzsāka projekts "klausies". Tas darbojas Latvijā reti sastopamā žanrā, kas runātu dzeju apvieno ar improvizētu mūziku. Projekta nemainīga dalībniece ir dzejniece Aleksandra Line, kura sadarbojas ar dažādiem mūziķu sastāviem.

Pirms trim gadiem klajā nāca projekta debijas albums "17", kas izpelnījās balvas "Zelta mikrofons" nomināciju. Tagad projektam tapis jauns albums "9", kas digitālā un vinila plates formātā nāks klajā 14.maijā. Dzejnieces Aleksandras Lines sadarbības partneri jaunajā ierakstā ir mūziķi Edgars Cīrulis un Alberts Reinholds Ostegods.

Dzeja albumā skan latviešu, krievu un angļu valodā, un kopumā tas ir stāsts par dzīvi visplašākajā tās spektrā, bet ar skatu gaismas virzienā.

Latvijā runāta dzeja, kas saspēlējas ar mūzikas improvizācijām, nav pārāk bieža parādība, bet nu jau piecus gadus to iedzīvina projekts "klausies".

Citviet pasaulē šis žanrs ir daudzkārt populārāks. Kā vēsturisku atsauci dzejniece Aleksandra Line min pagājušā gadsimta 50. gadus Ņujorkā, kad tā saucamās "bītņiku" kustības dzejnieki iedvesmu smēlās no Ņujorkas džeza kubu aizrautīgajiem mūziķiem. 60. gados jau gluži ierasta parādība bija dzejnieku lasījumi, kas savijās kopā ar džeza mūziķu improvizācijām, ko arī ierakstīja un izdeva skaņuplatēs.

Tieši vinila platē līdzās digitālajai versijai fiksēts arī projekta "klausies" jaunais albums "9". Aleksandra Line tajā lasa savu dzeju latviešu, krievu un angļu valodā, ar ko saspēlējas Edgara Cīruļa un Alberta Reinholda Ostegoda muzikālās improvizācijas.

Ja pirmā albuma nosaukums "17" bija atsauce uz dzejoli "17 sekundes līdz maijam", vēstot par pavasara gaidām, tad otrā albuma nosaukums "9" ataino dzejoļu skaitu, kas Aleksandrai Linei tapa, iedvesmojoties tieši no pianista un komponista Edgara Cīruļa muzicēšanas. Laba mūzika vienmēr bijis spēcīgs impulss viņas dzejai, un dažkārt viņa mēdz to pierakstīt jau koncerta laikā, stāsta Aleksandra Line.

Izdevniecība "Jersika Records" dzejas un improvizētās mūzikas projekta "klausies" albumu "9" klajā laidīs 14.maijā, un tas būs pieejams digitālajā un vinila plates formātā.