Dubaijā šodien sākas ANO Klimata konference, kas pazīstama zem saīsinājuma COP28. Tā notiek laikā, kad pasaules vadošie zinātnieki klimata jomā zvana trauksmes zvanus, sakot, ka ar līdzšinējiem soļiem klimata pārmaiņu ierobežošanai ir krietni par maz. Eiropas Savienība cer pārliecināt citus pasaules reģionus sekot mūsu ambiciozajam piemēram un straujāk samazināt izmešus.

Ja nekas nemainīsies, tad pasaules vidējā temperatūra palielināsies par trim grādiem un tas radīs postošas sekas visai planētai. Tā pirms ikgadējās klimata konferences brīdināja Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

ANO ģenerālsekretārs nesen ir atgriezies no Antarktikas, kur viņš savām acīm varēja vērot kūstošos ledājus un aprunāties ar zinātniekiem. Tādēļ Gutērrešs mudina pasaules valstu pārstāvjus steidzami samazināt fosilo kurināmo izmantošanu, jo tieši tas rada klimata sasilšanu.

Tomēr sarunu izdošanās nebūt nav garantēta. Uz konferences organizatoriem, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, krīt aizdomas, ka viņi ir izmantojuši šo pasākumu, lai veicinātu jaunus līgumus par naftas un gāzes piegādi attīstības valstīm. Tas būtu pretēji klimata konferences mērķiem. Emirātu vadība to noliedz.

Bijusī Īrijas prezidente Mērija Robinsone, kas arī piedalīsies šajā konferencē kā neatkarīgās pasaules līderu grupas „Vecākie” vadītāja, saka, ka šīs aizdomas met nopietnu ēnu uz visu pasākumu.