Šodien, 30.septembrī, Amerikā, Ņūdžersijā 95.dzimšanas dienu svin dzejniece Rita Gāle. Šim notikumam par godu, Latvijā šodien atvērs viņas Rakstus, kam dots nosaukums "Saule pusdienā. Ritas Gāles dzeja un dzīve". Atvēršanas svētki notiks Džūkstē, ko dzejniece pati dēvē par savu svarīgāko vietu Latvijā, jo tieši Džūkstē aizritēja viņas bērnība un skaistākie jaunības gadi.

Kā sarunā ar Latvijas Radio atzina pati dzejniece – Rakstu iznākšana viņai ir ļoti nozīmīgs notikums, jo, lai arī daudzus gadus viņa dzīvo Amerikā, viņas sirds vienmēr piederējusi tikai un vienīgi Latvijai. Šī piederība spilgti atspoguļojas arī viņas dzejā un sabiedriskajā darbībā.

Dzejniecei prieks, ka viņas 95.jubileja šoruden sakrīt ar Latvijas Radio tādu pašu gadskārtu, jo Latvijas Radio jau daudzus gadus Amerikā viņai ir ļoti mīļš un svarīgs sabiedrotais.

Latvijas Radio sazvanīja Ritu Gāli Amerikā pusdienlaikā, kad Latvijā ir jau pavēls vakars. Viņa dzīvo netālu no Ņujorkas Ņūdžersijā, un mūs šķir septiņu stundu starpība.

Rita Gāle stāsta, ka viņas Rakstu iznākšana Latvijā patiešām viņai ir ļoti skaista un uzmundrinoša dzimšanas dienas dāvana, jo īpaši tādēļ, ka Ņūdžersijā saistībā ar Covid situāciju ir ļoti stingri ierobežojumi jau kopš pavasara un viņa tikpat kā netiek ārā no mājas. Viņas veldze ir Latvijas Radio klausīšanās un tagad arī grāmatas atvēršana, kuras laikā būs arī sazvanīšanās ar dzejnieci.

"Tas ir ārkārtīgi pacilājoši, es esmu tiešām ļoti, ļoti priecīga, ka tas ir iznācis. Jo visu laiku bija – grāmatiņa te, grāmatiņa tur, un nekā nebija vienuviet, ko var paņemt un paturēt rokā," atzīst Rita Gāle.

"Es jau būtībā dzīvoju visu laiku Latvijā. Manā telefoniņā ir Latvijas Radio, un tad jau es paralēli paklausos, kas notiek Ņujorkā un kas notiek Latvijā. Īstenībā tas ir pašlaik vienīgais veids, kā var dzīvot. Jo Amerikā pašlaik viss ir tik briesmīgi, ka grūti pat ziņas klausīties. Es neesmu no mājas ārā bijusi kopš pavasara. Tikai tik daudz, cik bija jāaizbrauc pie ārsta. Tas arī viss. Mums nenāk ciemiņi, mēs nevaram iet ciemoties. Ja nebūtu Latvijas Radio, es nezinu, kā es te izturētu. Tās reizes, kad es nevaru uztvert kādreiz, tad es jūtos gaužām nelaimīga," stāsta dzejniece.

Pirms pieciem gadiem, savā 90. dzimšanas dienā, Rita Gāle viesojās Latvijā, arī pirms tam bijusi dzimtenē vairākkārt un savulaik viņai bija spēcīga vēlme pārcelties uz Latviju pavisam, bet dažādu iemeslu dēļ tas neīstenojās.

Bet tas, cik Latvija viņai tuva, ļoti spēcīgi vienmēr izskanējis viņas dzejā, līdz ar sāpēm un pat izmisumu par dzimtenes zaudējumu un neremdināmām ilgām pēc tās.