Septembra vidus jau ierasti ir laiks, kad Dzelzceļa muzejā ar plašu vērienu notiek mākslinieces Ināras Liepas rīkotais Eiropas profesionālo leļļu mākslas festivāls. Festivāla pirmajos piecos gados Ināra Liepa Latvijā izrādīja teju visu pasaulē izcilāko leļļu meistaru darbus, bet pēc tam mainīja formātu, festivālā rādot leļļu mākslas kopsakarības ar citiem mākslas veidiem. Tā tas būs arī 8.festivālā, kas sāksies 16. septembrī un kura tēma ir "Mākslas otra puse".

Festivālā ar saviem darbiem piedalās teju pussimts mākslinieku, kas gan filozofiski, gan citkārt arī visai burtiski apspēlē festivāla tēmu.

Viens no izstādes darbiem, kas vistiešāk atspoguļo šī gada festivāla tēmu "Mākslas otra puse", ir Barbaras Freibergas un Gustava Muzikanta kopdarbs – no betona veidotā skulptūra "Pannus introvertus". To aplūkojot no priekšpuses, redzama labi nostrādāta skulpturāla figūra, bet apejot tai apkārt, paveras otra puse – raupjš un neapstrādāts materiāls. Darbs arī vēsta par mūsu ikviena divdabību, atzīst viena no autorēm Barbara Freiberga.

Tiešāk un ne tik tieši izstādes tēma apspēlēta arī citos darbos, vēl ļoti būtisks šīs izstādes elements ir, ka mākslinieki izmanto ļoti daudz atstarojošu virsmu un spoguļu. Īpaši iespaidīgs ir Kristianas Kazarjanas veidotais "Spoguļu labirints", stāsta festivāla rīkotāja Ināra Liepa:

Vienā no saviem mākslas darbiem ar spoguļiem spēlējas arī Pēteris Sidars. Tā ir no sarkaniem plastmasas dzēriena salmiņiem veidota instalācija, kurā salmiņu mudžeklis veido izteiksmīgu saspēli ar apakšā esošo spoguli. Bet Pēterim Sidaram ir vairāki darbi, un viena tapšanas aizkulises atklāj pats mākslinieks.

Mākslas darba otra puse spilgti atklāsies arī tērpu dizaineres Sabīnes Ogas radītajos tērpos un Jāņa Vaivoda monumentālajā metāla objektā "Pēdējais karotājs".

Pati Ināra Liepa izstādē piedalās ar diviem darbiem, kuru ideja ir atklāt kara bezjēdzību, viņas izmantotie materiāli ir alvas zaldātiņu figūriņas un spoguļi.

Kopumā izstādē šogad piedalās vairāk nekā 40 Latvijas mākslinieku. Izstādi papildinās arī Amerikā dzīvojošo mākslinieču Pašas Setrovas un Jūlijas Osinas-Fridmanes fotoprojekts "SHODDY BEAR", kas ir viņu dāvinājums Ināras Liepas Leļļu mākslas muzejam, kā laikmetīgās mākslas lāču autordarbu kolekcija no muzeja krājumiem.

Ja pirmos piecus gadus izstādes centrā bija pasaules izcilāko leļļu meistaru darinājumi, tad tagad Ināra Liepas interese ir atklāt leļļu mākslas kopsakarības ar citiem mākslas žanriem. Izstāde "Mākslas otra puse" Dzelzceļa muzejā būs skatāma no 16. līdz 25.septembrim.