Četrus gadus smēķē, lieto alkoholu, vairākas reizes nonācis policijas redzeslokā un mēģinājis izdarīt pašnāvību – tāds ir 15 gadus veca pusaudža stāsts. Ar nopietnām problēmām viņš pirms pusgada sāka apmeklēt jauniešu centru, kur saņem dažāda veida palīdzību un atbalstu. Viņš ir viens no tiem jauniešiem, kuriem šogad īpašu uzmanību pievērš labdarības maratons "Dod pieci!".

"Biju bēguļojis. Policijā bija no mammas un tēta iesniegums. Un aizgāja līdz sociālajam dienestam un no sociālā dienesta uz šejieni."

Jauniešu centrā ar sakrustotām rokām sēž 15 gadus vecs Roberts no Bauskas novada. Viņa vārds šajā stāstā ir mainīts. Pusaudzis stāsta, ka no 11 gadu vecuma smēķē, vienu reizi ir lietojis alkoholu un ir zadzis, kā pats saka, pārsvarā saldumus.

"Tad es varēju [izsmēķēt] divas trīs cigaretes uzreiz, bet tagad vairs nevaru tik daudz. Arī veipu pīpēju, bet es tagad pārdodu savu veipu, jo es to nelietoju vairāk. Tas pārsvarā mājās visu laiku stāv. Mazā māsiņa to visu laiku aiztiek, mētā."

Naudu cigaretēm Roberts iegūst ar tā saucamajām haltūrām. Viņš kopā ar savu tēvu Bauskā un Rīgā vasarā bija nodarbojies ar demontāžu. Pusaudzis apgalvo, ka naudu no vecākiem atkarību izraisošām vielām nav lūdzis un arī to zadzis viņš nav, arī cigaretes no vecākiem viņš nav ņēmis.

Smēķēt Robertu pierunājis draugs. To viņi darīja starpbrīžos un pēc skolas slepus no vecākiem, kuri par dēla aizraušanos uzzinājuši vien dažus gadus vēlāk.

Par attiecībām ar vecākiem pusaudzis atbild, ka tās ir normālas, savukārt sadzīvot ar četriem jaunākajiem brāļiem un māsām ir grūtāk. Savā starpā bērni strīdoties, piemēram, par kārumiem.

Grūtības Robertam sagādā attālinātās mācības astotajā klasē. Šogad mācīties viņš sāka klātienē, bet pirms pāris nedēļām pārgāja uz attālināto režīmu. Dzīves laikā vienā no klasēm viņš palika uz otru gadu.