Turpinot ierakstu sēriju par dzīvi pandēmijā, dodamies uz Īriju, ko nereti mēdz dēvēt par Latvijas piekto novadu. Jau pagājušā gada martā, vien dažas nedēļas pēc pirmo Covid19 gadījumu konstatēšanas Īrijā, slimība bija izplatījusies visos apgabalos un spēkā stājās pirmā mājsēde, jeb lokdauns, kas kļuva par pašu garāko visā Eiropā. Šī lokdauna laikā slimības izplatību izdevās ievērojami samazināt, taču gada beigās, decembrī, Īrija atkal bija spiesta ieviest jau nākamo lokdaunu. Tas notika tieši Ziemassvētku vakarā. Tagad Īrija var lepoties ar augstāko vakcinācijas līmeni Eiropas Savienībā (ES), taču gaisā virmo runas par to, ka arī šī gada beigās vai nākamā sākumā Īrija var piedzīvot nākamo mājsēdi.

Šis gads Īrijai sākās ne tikai ar vērienīgu un bargu lokdaunu, jeb mājsēdi, bet arī ar ļoti augstiem saslimstības rādītājiem. Vienubrīd saslimušo skaits dienas laikā pārsniedza pat 8200 cilvēkus. Kopumā kopš pandēmijas sākuma inficēto personu skaits sasniedzis gandrīz 530 tūkstošus, bet no Covid-19 radītajām komplikācijām miruši 5600-cilvēku.

Gada sākumā, vēl pirms plašas vakcīnu programmas uzsākšanas, Īrijas Ekonomisko un Sociālo pētījumu institūts (ESRI) veica pētījumu par iedzīvotāju attieksmi pret tobrīd vēl tikai gaidāmo vakcināciju. Jau tad aptuveni 67 procenti aptaujāto atzina, ka vakcinēsies, aptuveni 10% bija kategoriski pret un pārējie bija neizlēmušie. Viena no pētījuma autorēm, doktore Dīrdre Robertsone no institūta biheiviorālo pētījumu nodaļas stāsta, kādi bija galvenie skaidrojumi vienai un otrai aptaujāto grupai.

Kā norāda Doktore Robertsone, gada laikā situācija ir mainījusies un pašlaik pilnībā savakcinēto skaits ir pārsniedzis jau 92 procentus, kas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā. Pēc viņas vārdiem, tas izskaidrojams ar kopējo sabiedrības atbildības līmeni, kā arī radu, kaimiņu un paziņu rādīto piemēru.

Dublinā tiekos arī ar portāla "Baltic-Ireland" izveidotāju un redaktori Ingūnu Miezi un viņa vīru Imantu Miezi, kurš vada Īrijas latviešu draudzi. Viņi abi gada sākumā pārslimojuši Covid-19, taču sekas jūtamas vēl tagad. Abi gan tagad ir pilnībā vakcinējušies. Kā norāda Ingūna Mieze, daudzi īri vakcināciju ir gaidījuši kā atpestīšanu un kopumā dažādus ierobežojumus ievēro diezgan atbildīgi.