Turpinām reportāžu sēriju ar nosaukumu „Dzīve pandēmijā”. Otrā valsts, ko apmeklējam, ir kaimiņos esošā Zviedrija. Atšķirībā no citām Eiropas valstīm, Zviedrija nav ieviesusi bargus iedzīvotāju pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumus, lai samazinātu koronavīrusa Covid-19 izplatību. Vīrusa apkarošana balstījās uz ekspertu ieteikumiem, kurus vairums zviedru centās ievērot.

Esmu ieradies lidostā netālu no Stokholmas. Nupat ir noslēdzies mans pirmais lidojums divu gadu laikā. Mans ilgstošās neceļošanas iemesls bijis tāds pats kā daudziem pasaules iedzīvotājiem – koronavīrusa Covid-19 pandēmija. Arī šis nav tūrisma brauciens, bet komandējums, kura laikā centīšos uzzināt, kāpēc Zviedrija izvēlējās brīvāku pieeju cīņai ar nāvējošo vīrusu.

Zviedru atšķirīgā stratēģija ir pamanāma jau lidostā, kur retajam cilvēkam uz sejas ir aizsargmaska. Arī turpmākajās dienās pamanu tikai dažus, kuri tās lieto. Zviedrijā, atšķirībā no Latvijas un daudzām citām valstīm, iekštelpās un sabiedriskajā transportā nav obligāti jāvalkā aizsargmaskas. Tā ir katra cilvēka brīva izvēle.

Visi pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir balstīti zinātnieku rekomendācijās, piemēram, regulāri mazgāt rokas, ievērot sociālo distancēšanos, strādāt no mājām un izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas.

Pandēmijas laikā Zviedrijā nav ieviesti tādi stingri ierobežojumi, kā ilgstoša mājsēde vai skolu slēgšana. Kādu laiku tika ierobežots apmeklētāju skaits kafejnīcās un restorānos, bet dīkstāvē bija spiesti doties teātri, kinoteātri un koncertzāles.

Šīs stratēģijas arhitekts ir Zviedrijas galvenais epidemiologs Anderss Tegnels. Šis inteliģentais un ieturētais kungs pēdējā gada laikā ir sniedzis intervijas daudziem no pasaules ietekmīgākajiem medijiem, lai skaidrotu, kāpēc zviedri izvēlējās atšķirīgu ceļu pandēmijas pārvarēšanai.

Zviedrijas izvēlēto stratēģiju cīņai ar Covid-19 kritizē daudzi ārvalstu eksperti, taču rodas iespaids, ka vairums zviedru to neapšauba, jo uzticas saviem zinātniekiem. Galu galā viņu ikdienas dzīve atkal ir tāda kā pirms pandēmijas, kamēr citās Eiropas valstīs pastiprina ierobežojumus.