Ungārijas ekonomikai 2023.gads būs izaicinājumiem pilns, jo valsts netiek galā ar augsto inflāciju. Tās dēļ daudziem iedzīvotājiem nācies ciešāk savilkt jostas, bet trūcīgākie ir spiesti lūgt palīdzību vai pat zagt. Ekonomiskā krīze ir viens no lielākajiem pārbaudījumiem Ungārijas konservatīvajam premjerministram Viktoram Orbānam, kurš pie varas ir gandrīz trīspadsmit gadu.

Pēdējā gada laikā Ungārijas iedzīvotāji ir piedzīvojuši strauju dzīves dārdzības pieaugumu. Tas bijis saistīts ar ārkārtīgi augsto inflāciju un nacionālās valūtas forinta vērtības samazināšanos. Visvairāk tas ir atsaucies uz pārtikas cenām, kas pērn Ungārijā pieauga visstraujāk Eiropas Savienībā. Piemēram, gaļas cenas palielinājās par 40%, bet piena produkti sadārdzinājās par 75%.

Budapeštā dzīvojošā četru bērnu māte Kristīna Cirjaka stāsta, ka viņai ir grūti pabarot savu ģimeni.

Gada inflācija novembrī Ungārijā sasniedza 22,5%, kas bija augstākais rādītājs kopš 1996.gada augusta. Pērn janvārī Ungārijas valdība iesaldēja cenas vairākiem pārtikas produktiem un degvielai, lai mazinātu inflāciju, taču tas neizdevās. Neraugoties uz to, decembrī valdība nolēma vismaz līdz 30.aprīlim saglabāt fiksētās cenas pamata pārtikas produktiem.

Ungārijas Centrālās bankas bijušais vadītājs Pēters Ākošs Bods norādīja, ka fiksētās pārtikas cenas ir piespiedušas mazumtirgotājus paaugstināt cenas citiem produktiem, lai saglabātu peļņu. Viņš ir pārliecināts, ka cenu iesaldēšana var būt tikai īstermiņa risinājums, jo ilgtermiņā tā var paaugstināt inflāciju.

Kristīna Cirjaka strādā bankā un mēnesī nopelna aptuveni 800 eiro. Vientuļā māte stāsta, ka ar to nepietiek, lai segtu visas ģimenes vajadzības, tāpēc viņa maksimāli samazina savus tēriņus un saņem ziedojumus no vietējās pārtikas bankas.

Kristīna ir viena no daudziem Budapeštas iedzīvotājiem, kuriem nākas lūgt pārtikas pakas. Cilvēku pieplūdumu apliecina Zoltāns Havaši, kurš vada labdarības organizāciju „Budapest Bike Maffia”.

2022.gada pirmajos desmit mēnešos Ungārijas veikalos zādzību skaits bija pieaudzis par vairāk nekā 22%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Ja kādreiz zagļu iecienītākās preces bija elektronika un dārgi alkoholiskie dzērieni, tad tagad tie ir pārtikas produkti.

Decembrī Ungārijā atcēla fiksēto cenu degvielai. Tas notika pēc tam, kad valstī izveidojās degvielas deficīts un dažkārt auto īpašniekiem nācās stundām stāvēt rindās, lai piepildītu bāku. Kaut kas tāds Ungārijā nebija pieredzēts kopš komunisma krišanas.

Ungārijas Centrālā banka prognozē, ka pārtikas cenu pieaugums valstī turpināsies arī tuvākos mēnešus. Bet ekonomisti brīdina, ka gada otrajā pusē Ungārijā degvielas cena varētu sasniegt pat divus eiro par litru, kas būtu vēsturiski augstākā. Savukārt ekonomikas ministrs Mārtons Naģs domā, ka gada inflācija februārī varētu sasniegt aptuveni 27%, bet pēc tam tā pakāpeniski samazinātos. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ir paziņojis, ka šogad inflācija ir jāsamazina līdz viencipara skaitlim, kas pagaidām nešķiet reāli.