Eiropas Komisija ir uzsākusi piecas izmeklēšanas pret tehnoloģiju pasaules milžiem. Tai ir aizdomas, ka uzņēmumi „Apple”, „Meta” un „Alphabet” nepilda jaunas konkurences prasības, ko uzliek Digitālo tirgu akts. Tas paredz, ka šie lielie spēlētāji, kas tiek dēvēti par vārtziņiem, nedrīkst kropļot konkurenci, sniedzot priekšroku paši saviem pakalpojumiem. Pārkāpuma gadījumā, kompānijām draud lieli sodi.

Tikai divas nedēļas pēc jauno prasību stāšanās spēkā Eiropas Komisija ir nolēmusi uzsākt piecas izmeklēšanas pret lielajām tehnoloģiju kompānijām. Iespēju rīkoties Eiropas Komisijai dod jaunais Digitālo tirgu akts, kas pārsvarā regulē interneta platformu darbību. Visas izmeklēšanas tā vai citādi ir saistītas ar jauno konkurences noteikumu iespējamo neievērošanu.

„Apple” gadījumā runa ir par diezgan senu problēmu ar šīs kompānijas nevēlēšanos atvērt savu ekosistēmu konkurentiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere saka, ka līdzšinējie secinājumi vedina domāt, ka „Apple” turpina likt dažādus šķēršļus citiem aplikāciju izstrādātājiem.

Problēmas ir arī ar kompāniju „Meta”, kurai pieder tādi populārie sociālie tīkli kā „Facebook” un „Instagram”, kā arī „WhatsApp” un „Messenger” saziņas lietotnes.

Eiropas Savienības iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons nav apmierināts ar „Meta” piedāvāto izvēli saviem lietotājiem Eiropā.

Komisārs Bretons domā, ka šim tehnoloģiju milzim bija jādod lietotājiem iespēju turpināt izmantot savus pakalpojumus par velti, bez masveida datu ievākšanas par tiem.

Izmeklēšanas skar arī kompāniju „Alphabet”, kam cita starpā pieder „Google” meklētājs un ar to saistītie rīki. Konkurences sargiem ir aizdomas, ka „Google” meklēšanas rezultātos priekšplānā joprojām parādās viņu piedāvātie produkti un pakalpojumi. Runa, galvenokārt, ir par „Google Flights”, „Google Hotels” un „Google Shopping”. Jaunais likums paredz, ka visiem līdzīgiem pakalpojumiem būtu jāparādās meklēšanas rezultātos, balstoties uz objektīviem kritērijiem.

Līdzīgas aizdomas ir arī par „Amazon” rīcību. Lai gan te izmeklēšana vēl nav uzsākta, Eiropas Komisija neslēpj, ka tā pārbauda, vai šī kompānija izturas vienādi pret visiem produktiem, kas tiek tirgoti šajā platformā, un nesniedz priekšroku saviem ražojumiem un pakalpojumiem.

Patērētāju sargi no organizācijas „BEUC” apsveic komisijas sākto izmeklēšanu un pauž cerību, ka šie soļi ļaus nodrošināt lietotājiem patiesu izvēli.