Eiropas Savienību (ES) pārpludina narkotiskās vielas, brīdinājis Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (EMCDDA). Iestāde šomēnes publicēja ziņojumu par situāciju narkotiku jomā, un tajā bija uzsvērts, ka narkotiku lietošana un ar to saistītās problēmas tieši vai netieši ietekmē mūs visus. Eiropā ne vien ieved lielu daudzumu narkotiku, bet šeit uz vietas pieaug arī to ražošanas apjomi.

Narkotiku lietošana ir plaši izplatīta problēma visā ES. Tāpēc EMCDDA savā jaunākajā ziņojumā situāciju saistībā ar narkotikām blokā raksturoja ar trim vārdiem: "visur, viss, visi".

"Šādi mēs uzsveram, ka mūsdienās narkotikas ir visur. Nekad nav bijis tik daudz narkotiku, kas būtu pieejamas vai ražotas Eiropas Savienības teritorijā. Mūsdienās atkarību var izraisīt viss, tostarp vielas, par kurām kādreiz neviens nevarēja iedomāties, ka cilvēks varētu tās lietot. Bet visi var personīgi vai netieši piedzīvot atkarības epizodi – akūtu vai hronisku," sacīja EMCDDA direktors Aleksis Gusdels.

Ziņojumā bija teikts, ka pagājušajā gadā ES 22 miljoni cilvēku bija lietojuši marihuānu, četri miljoni – kokaīnu, bet gandrīz trīs miljoni – MDMA, ko plašāk pazīst kā "ecstasy".

Heroīns ir visplašāk lietotais nelegālais opioīds Eiropā. To joprojām ieved galvenokārt no Afganistānas, neraugoties uz to, ka 2022. gadā valstī valdošais radikālais grupējums "Taliban" aizliedza opija magoņu audzēšanu un opija ražošanu, kā rezultātā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, opija ražošana samazinājās par 95%.

Tajā pašā laikā pieaug sintētisko opioīdu daudzums Eiropā. Kopš 2009. gada Eiropas narkotiku tirgū ir parādījies vismaz 81 jauns sintētiskais opioīds, kas bieži vien ir nāvējoši un ārkārtīgi spēcīgi.

EMCDDA savā pētījumā arī secināja, ka ES narkotiku tirgu tagad raksturo plašāks vielu klāsts, kas bieži vien ir pieejamas ar augstu iedarbību vai tīrību vai jaunās formās, maisījumos vai kombinācijās. Tas var radīt nopietnas sekas sabiedrības veselībai, jo gan narkotiku patērētāji, gan atbildīgās iestādes nezina par šīm jaunajām narkotikām.