Tapusi jauna audio pastaiga vai ejamizrāde "Aleksandrs un Čaks", ko tās veidotāji raksturo kā gara acīm ieraugāmu ceļojumu laikā. Tā aptuveni stundas garumā piedāvā izstaigāt Čakam nozīmīgas vietas Rīgas centrā un caur šo vietu stāstiem tuvāk iepazīt gan pašu dzejnieku, gan viņa laiku. Izrāde balstās Čaka daiļradē, preses materiālos un vēl citos avotos, un tās galvenais vadmotīvs ir Čaka attiecības ar varu.

Projekta autore, producente, režisore un scenāriste ir Indra Vaļeniece, audio stāstu ierunājuši Artis Robežnieks, Juris Kalniņš un Armins Ronis. Īpaša loma ierakstā ir skaņu un trokšņu partitūrai, kas uzbur 20.gadsimta sākuma noskaņas.

Viens no iemesliem veidot izrādi pa Čaka vietām Rīgā, protams, bija viņa oktobrī gaidāmā 120.jubileja, bet ne mazāk svarīgas tās tapšanā bija režisores Indras Vaļenieces personiskās atklāsmes.

Par vienu no saviem Covid laika ieguvumiem viņa dēvē regulārās pastaigas pa Rīgas ielām, kad beidzot bija laiks pacelt acis uz augšu un tā pa īstam atklāt Rīgas arhitektūras skaistumu un savdabību. Tad arī radās doma salikt kopā Čaku un ar viņu saistītās ēkas un vietas Rīgā, lai pastāstītu stāstu par dzejnieku un viņa laiku.

Ejamizrāde "Aleksandrs un Čaks" sākas pie slavenā arhitekta Šmēlinga projektētā nama ar ļoti raibu vēsturi, un šī nama 6.stāvā savulaik dzīvoja arī Čaka pēdējā mūža mīlestība, tulkotāja Milda Grīnfelde. Izrādē par Čaku, protams, ieskanas arī viņa mīlas dzeja, tomēr tikai nedaudz, jo galvenais stāsta vadmotīvs ir Čaka attiecības ar savu laikmetu un varu, stāsta projekta veidotāja Indra Vaļeniece:

Ejamizrādes pieturas punkti ir arī Blaumaņa iela 9, kur dzejnieks dzimis, Vērmaņdārzs, kas bija viņa bērnības pastaigu vieta, Rīgas Latviešu biedrības nams, kur viņš piedzīvoja vienu no triumfa brīžiem – ļoti nozīmīga apbalvojuma saņemšanu.

Audio pastaiga ved arī uz Benjamiņu namu, kā arī uz dzejniekam nozīmīgām vietām Marijas ielā un Lāčplēša ielā.

Veidojot raidierakstu, Indrai Vaļeniecei svarīgi šķita, lai ierunātos tekstus pavadītu arī Čaka laikam atbilstoša atmosfēra, tādēļ viņa īpaši piedomāja par fonu runātajam vārdam un par ierunātājiem aicināja trīs ļoti labu balsu īpašniekus - Juri Kalniņu, Arti Robežnieku un Arminu Roni.

Izrāde veidota, lai būtu saistoša dažādām paaudzēm, tā iekļauta arī "Skolas somas" programmā.