Eiropas Savienības dalībvalstu iedzīvotāji jau ilgstoši bauda tiesības uz brīvu pārvietošanos blokā, kas tiem sniedz dažādas iespējas. Tomēr joprojām iespējams uzlabot piekļuvi ar mobilitāti saistītajiem pakalpojumiem ārvalstīs, piemēram, attiecībā uz pensiju saņemšanu vai veselības dokumentu izmantošanu. Eiropas Komisija ierosinājusi uzlabot sociālās jomas digitalizāciju, atvieglojot eiropiešiem dzīvi, darbu un ceļošanu uz ārvalstīm.
Eiropas Savienības iekšējā mobilitāte ļauj cilvēkiem iegūt plašākas iespējas izglītībā, darbā un dzīvē, kā arī iespēju apgūt jaunas prasmes. Tas arī palīdz palielināt produktivitāti un novērst darbaspēka un prasmju trūkumu. Eiropas Komisija norāda, ka 2021.gadā tika veikti aptuveni 100 miljoni tūrisma ceļojumu uz kādu citu bloka dalībvalsti, bet aptuveni 16 miljoni pilsoņu dzīvoja kādā citā dalībvalstī vai Eiropas Brīvās tirdzniecības zonas valstī.
Sociālā nodrošinājuma koordinācijas noteikumi aizsargā cilvēku sociālā nodrošinājuma tiesības, pārvietojoties Eiropā. Tie garantē, ka cilvēki turpina saņemt pabalstus, piemēram, vecuma, bezdarba vai ģimenes pabalstus un garantē, ka cilvēks saņems veselības aprūpi, pat ja persona ceļo vai pārceļas uz citu dalībvalsti. 2021.gadā pensiju saņēma aptuveni 6 miljoni eiropiešu, kas dzīvo ārvalstīs, savukārt veselības jomā tika saņemti aptuveni 9 miljoni pieprasījumu sniegt pārrobežu veselības aprūpi. Tomēr joprojām ir liels potenciāls uzlabot sociālā nodrošinājuma sistēmu koordināciju un veicināt godīgu darbaspēka mobilitāti.
Iedzīvotāji un uzņēmumi pārrobežu situācijā saskaroties ar sociālās nodrošināšanas iestādēm, darba inspekcijām un veselības aprūpes sniedzējiem, nereti piedzīvo problēmas. Sociālā nodrošinājuma tiesību pierādīšanas un pārbaudes procedūras var būt laikietilpīgas un administratīvi apgrūtinošas, jo tās bieži ir atkarīgas no fiziskas klātbūtnes un fiziskiem dokumentiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X