Ik gadus Latvijā skaidra naudas aprite mērāma vairāku miljardu eiro apmērā un vērā ņemama daļa iemaksu un izmaksu veidā izplūst arī caur bankomātiem. Lai gan vairāki Latvijas Radio aptaujātie eksperti ir vienisprātis, ka ne visa skaidras naudas izcelsme ir saistāma ar nodokļu nemaksāšanas riskiem, tomēr milzīgās skaidras naudas plūsmas caur bankomātiem bez ievērības palikt nevar un rada bažas arī par ēnu ekonomikas klātbūtni.

To apzinās arī Finanšu ministrija, kuras paspārnē tapušajā ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā iecerēts pastiprināti analizēt un vētīt skaidras naudas plūsmu caur bankomātiem.

Pagājušā gadā Latvijā bankomātos iemaksāti vairāk nekā divi miljardi eiro, bet izmaksāti teju pieci miljardi eiro. Tomēr kopumā skaidras naudas aprite pērn mērāma aptuveni astoņu miljardu eiro apmērā, to Latvijas Radio noskaidroja Finanšu ministrijā un Latvijas Bankā.

Latvijas bankas padomes locekle Zita Zariņa stāsta, ka raugoties tendenci ilgākā laika periodā skaidras naudas iemaksas bankomātos tomēr sarūk.

Vērtējot šos datus, jāņem vērā fakts, ka tie rāda ne tikai iedzīvotāju naudas lietošanas paradumus, bet atspoguļo arī bankomātu tīkla pieejamību un to, kādas maksājumu iespējas piedāvā tirgotāji.

Ja Latvijas Banka apkopo statistiku par skaidras naudas iemaksu un izmaksu kopējo apjomu bankomātos, tad komercbanku rīcībā ir jau detalizētāki dati par bankomātos iemaksāto vidējo summu un to, kāds ir klientu profils, kas visbiežāk veic skaidras naudas iemaksas un izmaksas bankomātos.