Pēdējo divu gadu laikā elektrības cenas Latvijā ir piedzīvojušas strauju kāpumu. Lai gan šobrīd biržā „Nord Pool” uz dažām stundām dienā tiek fiksēta arī negatīva elektroenerģijas cena, piemēram, pērn, 17. augustā, elektroenerģijas cenas biržā sasniedza rekordaugstu cenu - 4000 eiro par vienu megavatstundu. Lielo svārstību dēļ Latvijā līgumus, kas piesaistīti biržas cenām, izvēlējušies tikai 8 līdz 10% mājsaimniecību, pārējie elektrību pērk par fiksētām cenām. Eksperti prognozē, ka ilgtermiņā cenas elektroenerģijai būs stabilākas nekā līdz šim, bet biržā – biežāk svārstīsies.

"Enefit" valdes priekšsēdētājs Krists Mertens stāsta, ka viens no iemesliem, kāpēc samazinājās elektrības cena, bija siltā ziema.

Maijā beidzās valsts atbalsts mājsaimniecībām elektroenerģijas cenu pieauguma kompensācijai, bet "Enenfit" kompensēs cenu starpību par pirmajām 100 izlietotajām kilovatstundām tiem klientiem, kuri izvēlējušies iegādāties elektroenerģiju par fiksētu cenu no Baltijas vēja parkiem. Par cenas pazemināju saviem klientiem no 1. maija paziņojis arī "Latvenergo", stāsta uzņēmuma Enerģijas produktu daļas vadītājs Artis Raukaitis.

Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis stāsta, ka ilgtermiņā elektrības vidējās cenas būs stabilākas, bet īstermiņa biržas cenas svārstīsies biežāk nekā līdz šim.

Atgādināšu, ka elektrības cena sastāv no vairākām daļām – elektrības cenas pie tirgotāja, sadales tīkla tarifa ar Augstsprieguma pārvades operatora tarifu un PVN.