Eiropas Parlaments apstiprinājis pirmos Eiropas Savienības noteikumus par kriptoaktīvu izsekojamību, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanu, kā arī kopīgus uzraudzības un klientu aizsardzības noteikumus. Tie uzskatāmi par pasaulē pirmajiem visaptverošajiem noteikumiem kriptovalūtu regulēšanai. Regulējums varētu padarīt bloku pievilcīgāku digitālo aktīvu uzņēmumiem, tādējādi liekto arī citām valstīm pieņemt līdzīgus regulējumus.

Viens no tiesību aktiem, ko Eiropas Parlaments ir apstiprinājis, regulēs kriptoaktīvu, piemēram, bitkoinu un e-naudas žetonu, pārskaitījumu izsekošanu. Tas nodrošinās kriptovalūtu pārskaitījumu izsekojamību, kas ļaus bloķēt aizdomīgus darījumus, tāpat kā tas iespējams ar citām finanšu operācijām. Uz kriptoaktīvu pārskaitījumiem turpmāk attieksies tā sauktais "informācijas nodošanas noteikums", ko jau piemēro tradicionālajās finansēs. Informācijai par aktīva avotu un tā saņēmēju būs "jāceļo" kopā ar darījumu, un tā būs jāglabā abās pārskaitījuma pusēs.

Likums attieksies arī uz darījumiem virs 1000 eiro no tā sauktajiem neuzturētajiem elektroniskajiem makiem, kad tie mijiedarbosies ar makiem, ko pārvalda kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji. Noteikumi neattieksies uz pārskaitījumiem starp privātpersonām, kas tiek veikti bez pakalpojumu sniedzēja starpniecības, nedz arī uz pārskaitījumiem starp pakalpojumu sniedzējiem, kuri darbojas paši savā labā.

Eiroparlamentārieši devuši zaļo gaismu arī jauniem kopīgiem noteikumiem par kriptoaktīvu, tostarp kriptovalūtu, uzraudzību, patērētāju aizsardzību un vides aizsardzības pasākumiem. Likumprojektā ir iekļauti aizsardzības pasākumi pret tirgus manipulācijām un finanšu noziegumiem.

Kriptoaktīvu uzraudzības pasākumu regula attieksies uz kriptoaktīviem, kurus neregulē spēkā esošie finanšu pakalpojumu tiesību akti. Uzņēmumiem, kas emitē un tirgo kriptoaktīvus būs jāievēro noteikumi par pārredzamību, informācijas atklāšanu, atļauju izsniegšanu un darījumu uzraudzību.

Savukārt patērētāji būs labāk informēti par riskiem, izmaksām un cenām, kas saistīti ar to veiktajiem darījumiem. Jaunais tiesiskais regulējums arī regulēs kriptoaktīvu publiskos piedāvājumus, tādējādi palīdzot saglabāt tirgus vienotību un finanšu stabilitāti. Tāpat jaunajā tiesību aktā ir iekļauti pasākumi pret tirgus manipulācijām un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, teroristu finansēšanu un citām noziedzīgām darbībām. Lai novērstu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskus, Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei būs jāizveido publisks reģistrs neatbilstīgiem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kas darbojas Eiropas Savienībā bez atļaujas. Visbeidzot, lai mazinātu kriptovalūtu ietekmi uz oglekļa dioksīda emisijām, lielākajiem pakalpojumu sniedzējiem būs jāatklāj informācija par enerģijas patēriņu.

Šī regulējuma pieņemšana gan nenozīmē, ka darbs pie nozares uzraudzības būtu apstājies, jo tā turpina attīstīties un nākotnē varētu būt nepieciešams noteikt arī citus regulējumus. Uz to Eiropas Parlamentā vērsa uzmanību finanšu pakalpojumu komisāre Mareida Makginesa.

Kriptovalūtu un kriptoaktīvu regulēšana ir temats, kas pasaulē tiek apspriests jau labu laiku, tomēr šādi visaptveroši noteikumi ir ieviesti pirmo reizi. Ņemot vērā to, ka šie nav taustāmi līdzekļi un visi procesi norit elektroniskajā vidē, tiem nav robežu un būtiski ir arī tas, kā šis tirgus tiek regulēts ārpus Eiropas Savienības.

Pēc Eiropas Parlamenta balsojuma jau parādījās ziņas, ka Eiropas Savienības modeli varētu pārņemt Ukraina. Ukrainas Nacionālās vērtspapīru un fondu tirgus komisijas loceklis Jurijs Boiko norādījis, ka Eiropas Savienības pieņemtie noteikumi ir vēsturisks notikums. Viņš pauda pārliecību, ka Ukraina būs viena no pirmajām valstīm, kas ieviesīs šos noteikumus nacionālajā likumdošanā. Analītiķi pieļauj, ka vienots Eiropas Savienības mēroga tiesiskais regulējums, iespējams, padarīs bloku pievilcīgāku digitālo aktīvu uzņēmumiem un izdarīs spiedienu uz citām jurisdikcijām, spiežot tās sekot šim piemēram. Pēdējā ceturksnī riska kapitāla ieguldījumi Eiropas kriptovalūtās jau strauji pieauguši.