Narkotikas ir kļuvušas par nopietnu problēmu Eiropas Savienībā (ES). Augstais pieprasījums pēc narkotikām ir veicinājis organizētās noziedzības grupējumu nostiprināšanos, bet aptuveni puse ES pastrādāto slepkavību ir saistītas ar narkotikām. Narkotikas Eiropā nonāk galvenokārt ar kuģiem no Latīņamerikas un Āzijas, tāpēc ES ir apņēmusies pastiprināt cīņu pret narkotiku kontrabandu lielākajās ostās. Bloks arī aktīvāk sadarbosies ar Latīņamerikas valstīm, lai apkarotu narkokarteļus.

Beļģijas pilsēta Antverpene pēdējos gados ir iesaukta par „Eiropas kokaīna galvaspilsētu”. Pagājušajā gadā Antverpenes ostā, kas ir otra lielākā Eiropā pēc pārkrauto kravu apjoma, varasiestādes konfiscēja rekordlielu daudzumu kokaīna - 116 tonnas. Tas bija par 5% vairāk nekā 2022. gadā. Domājams, ka vēl lielāku daudzumu kokaīna un citu narkotiku caur Antverpenes ostu izplatīja pa visu Eiropu.

Taču narkotikas Eiropā nonāk arī caur citām lielajām ostām – Roterdamu, Hamburgu un Marseļu. Vairumā gadījumu narkotikas ir paslēptas konteineros starp precēm, piemēram, augļiem, kas atceļo no Dienvidamerikas. Spānijas Alhesirasas ostā pērn augustā policija uzgāja 9,5 tonnas kokaīna, kas bija ievietots starp banānu kastēm.

Narkotikas veicina vardarbību, jo organizētās noziedzības grupējumi cīnās par lielāku tirgus daļu. Un šī cīņa ir nežēlīga. Nīderlandē pērn reģistrēja vairāk nekā 600 sprādzienu. Visvairāk sprādzienu notika Roterdamā. Bet pirms trim gadiem Nīderlandi šokēja kriminālreportiera Pītera de Vrīsa slepkavība Amsterdamā. (Šāvieni_skaņa) Viņu gaišā dienas laikā uz ielas nāvējoši sašāva kādas narkobandas loceklis.

Lai stingrāk vērstos pret narkotiku kontrabandu un organizēto noziedzību, ES janvārī paziņoja par Eiropas ostu alianses izveidošanu. Tādējādi cer uzlabot sadarbību un izlūkdatu vākšanu starp policiju, muitu un ostu termināļu operatoriem.

Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone uzsvēra, ka šāda alianse ir nepieciešama, lai maksimāli apgrūtinātu narkotiku kontrabandu caur ostām visā Eiropā.