27 Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvji šonedēļ principā vienojušies par priekšlikumu izmantot iesaldēto Krievijas aktīvu ģenerēto peļņu, lai atbalstītu Ukrainas atjaunošanu. Lēmums gan neattiecas uz pašiem aktīviem, proti, iesaldētie Krievijas centrālās bankas aktīvi pagaidām netiks konfiscēti. Eiropa joprojām bažījas par bezprecedenta valsts aktīvu konfiskācijas likumību un Krievijas atbildes pasākumiem.

Eiropas Savienība, ASV, Japāna un Kanāda pēc Maskavas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā iesaldēja Krievijas centrālās bankas aktīvus aptuveni 300 miljardu ASV dolāru apmērā. Aptuveni 200 miljardi dolāru no šiem līdzekļiem atrodas Eiropas finanšu iestādēs. Galvenokārt tie atrodas Beļģijas klīringa iestādē "Euroclear". Eiropas Savienības prezidējošā valsts Beļģija paziņojusi, ka principā panākta vienošanās par priekšlikumu izmantot iesaldēto Krievijas aktīvu ģenerēto peļņu, lai atbalstītu Ukrainas atjaunošanu. Diplomāti atklājuši, ka mehānisms, par kuru panākta vienošanās, paredz glabāt aktīvu ģenerēto peļņu atsevišķi un pēc tam pārskaitīt daļu no šīs summas Ukrainai. Tiek lēsts, ka runa varētu būt par vairākiem miljardiem ASV dolāru gadā. "Euroclear" nesen paziņoja, ka saistībā ar Krievijai piemērotajām sankcijām pērnā gada pirmajos deviņos mēnešos iestāde ir nopelnījusi procentos trīs miljardus dolāru.

Saskaņā ar vienošanās teksta projektu, gūtā peļņa tiks iegrāmatota atsevišķi un netiks izmaksāta kā dividendes akcionāriem, kamēr dalībvalstis vienbalsīgi nepieņems lēmumu par finansiālu iemaksu bloka budžetā, kas tiks piesaistīta no šīs tīrās peļņas Ukrainas atbalstam. Sagaidāms, ka Eiropas Komisija pārskaitīs naudu bloka budžetā un pēc tam uz Ukrainu, lai gan netiek norādīts, kad nauda tur nonāks, lai to izmantotu.

Pirms Eiropas Savienības vēstnieki varēs vienošanās tekstu pieņemt, paies vēl dažas nedēļas. Taču darbs tiekot darīts tā, lai viss tiektu pabeigts cik drīz vien iespējams.