''Kad es uzkāpju uz jumtiem, tur ir tomēr tā brīvība, pirmkārt, tas gaiss, vējš, kas ir daudz spēcīgāks, un saule, kas ir daudz spilgtāka,"atzīst fotogrāfe Inese Kalniņa.

Vecrīgas jumtu īpašais šarms bijis iedvesmas avots fotomākslinieces Ineses Kalniņas jaunajai izstādei "Pār-Rīga". Autore izstādē nenodarbojas ar jumtu dokumentēšanu. Viņas darbi veidoti kā kolāžas, kurās jumtu motīvi savienoti ar dažādiem viņai personiskiem simboliem, kas kopumā veido asociatīvus noskaņu stāstus, kuros katrs skatītājs aicināts ieraudzīt ko tuvu tieši viņam.

Darbus papildina arī haikas, ko rakstījusi jaunā dzejniece Nora Grēniņa un kas ir viņas impresijas par Ineses Kalniņas fotogrāfijām.

Haikas un mūzika skanēs arī šodien, 19.jūnijā, izstādes atklāšanā galerijas ''Centrs'' pasāžā.

Izstādes autore Inese Kalniņa stāsta par sajūtām, kas arī radīja vēlmi Vecrīgas jumtiem veltīt veselu fotomākslas projektu. Pašu pirmo reizi viņa uz jumtiem nokļuva, pateicoties viesnīcas Hilton pasūtījumam, kad viņai vajadzēja izveidot fotosēriju ar Rīgas jumtiem viesnīcas interjeram.

Tas bija impulss šo tēmu turpināt un paplašināt, un tā tagad tapušas kolāžas, kurās jumtu motīvi savienoti ar dažādiem tēliem un detaļām, kas pašai autorei ir ļoti personiskas, bet kurās skatītājs netraucēti var ieraudzīt savu stāstu. Iemontētās detaļas dažkārt izskatās tik dabiski, ka skatītājs to var uztvert arī kā realitāti, nu, piemēram, kādā jumta lodziņā ieraugot kaķi un puķu podu.