Latvijas pašvaldību un valsts pansionātos no Covid-19 līdz šim miruši ap 300 tur dzīvojošo cilvēku, un tas ir aptuveni ap 20% no visiem līdz šim Latvijā no šīs slimības mirušo kopējā skaita. Latvijas Radio veica savu izpēti un mēģināja savākt informāciju, kā pandēmijas ierobežojumus ir pārdzīvojušas šīs sociālās iestādes. Diemžēl, datus nevar saukt par pilnīgiem, jo desmit novadi vairāku nedēļu laikā pēc vairākkārtējiem aicinājumiem tā arī neuzskatīja par vajadzīgu atbildēt uz Latvijas Radio uzdotajiem jautājumiem.

Tiesa, no pieejamiem datiem secināms - pašvaldību pansionātos, lai arī slimība proporcionāli izplatījās mazāk, taču tieši tur neizdevās tik sekmīgi ierobežot mirstību. Tas varētu būt saistīts ar kopējām problēmām pansionātu darbībā un nozīmē, ka būs nepieciešami būtiski to darbības uzlabojumi.

Latvijā kopumā ir četri valsts sociālās aprūpes centri ar 25 filiālēm. Pašvaldību pārraudzībā ir 119 sociālās aprūpes centri pieaugušajiem.

Priekulē viens no smagāk skartajiem pansionātiem

Latvijas Radio devās uz Priekuli, kur atrodas viens no smagāk skartajiem pansionātiem - tur ilglaicīgās sociālās aprūpes centrā kopš pandēmijas sākuma miruši astoņi cilvēki. Savukārt gandrīz visi – 52 no 55 klientiem – bija saslimuši ar Covid-19, turklāt saslimuši arī vairāk nekā puse darbinieku. Šādu informāciju Latvijas Radio sniedza SIA „Priekules slimnīca” valdes priekšsēdētāja Tatjana Ešenvalde, kuras pārraudzībā ir šī iestāde.

Priekules novadā dzīvo aptuveni 5000 iedzīvotāju un tas ir bijis salīdzinoši pasargāts no saslimstības ar bīstamo infekciju. Kopš pandēmijas sākuma Priekules novadā konstatēti tikai 119 slimības Covid 19 gadījumu. Taču zīmīgi, ka divas trešdaļas no visiem novadā inficētajiem bijuši saistīti ar slimnīcu. T.Ešenvalde gan atteicās skaidrot iemeslus šādam lokālam uzliesmojumam. Viņa tikai piebilst: „Negribas to visu cilāt. Tas jau viss ir pagājis. Tās bija decembra beigas un janvāris.”