Gadu pēc okupācijas karaspēka padzīšanas Ukrainas austrumu pilsētā Izjumā pamazām atjauno Krievijas iebrukuma laikā izpostītās ēkas un no bēgļu gaitām mājās atgriežas arī vietējie iedzīvotāji. Kāda situācija šobrīd ir Izjumā - par to Latvijas Radio korespondentes Ukrainā Indras Sprances reportāžā no Izjumas.

Ir darbadienas priekšpusdiena Izjumā - nelielā pilsētiņā Ukrainas austrumos, Harkivas apgablā. Izjumas centrs dun mūzikas ritmos. Skaļruņi, kas parasti tiek izmantoti gaisa trauksmes sirēnām, te atskaņo vietējo radio. Skaļā un priecīgā mūzika ir kā spēcīgs kontrasts tam, kā pilsēta izskatās.

Pirms gada, kad ukraiņi padzina Krievijas karaspēku no Izjumas, pilsētā atklājās šausminoša aina – masu apbedījuma vieta ar simtiem vietējo iedzīvotāju un karavīru līķiem... un pilnībā vai daļēji sagrautas daudzas jo daudzas ēkas.

Tagad, protams, drusku normalizējusies situācija. Protams, dažreiz šauj diezgan jūtami, bet pamazām atjaunojam savas mājas, cenšamies.

Tā stāsta Natālija. Viņa ir  pensijas vecuma kundze, kuru satieku vietējā autobusa pieturā. Natālijai dzīves apstākļi Izjumā pēdējā gada laikā esot uzlabojušies.

Mums dod humanitāro palīdzību. Otrkārt, es saņemu pensiju. Kad bijām okupācijā, mēs neko nesaņēmām. Nē, drusku tur deva, bet pavisam, pavisam maz. Toreiz mēs bijām lielā nabadzībā, tagad mums vismaz ir ko ēst.

Uz jautājumu, ko visvairāk vēlētos, Natālija atbild - atjaunot savu māju!