Latvijas Radio aptaujātie grāmatu izdevēji šo gadu vērtē pozitīvi, sakot, ka salīdzinot ar pagājušo gadu ir pieaudzis izdoto grāmatu skaits un arī pieprasījums nesarūk. Savu artavu nozares attīstībā sniedz arī samazinātā PVN likme 5% apmērā, kuru ieviesa kopš pagājušā gada sākuma.

Tāpat grāmatizdevēji atzīst, ka dramatiskais papīra cenas kāpums, kas nozari pamatīgi satricināja pērn, ir mitējies. Kā norāda Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja, SIA "Jāņa Rozes apgāda" izpilddirektore Renāte Punka, papīrs nebūt nav vienīgā izmaksu pozīcija, kas ir pieaugusi.

„Ir mainījušies atalgojuma nodokļi, gan atalgojuma līmenis, kādu vispār ir jāmaksā par darbu jebkurā grāmatniecības jomā – gan tulkotājiem un autoriem, gan tipogrāfiju darbiniekiem. Arī energoresursu izmaksas. Visas šīs komponentes, kas ietekmē dzīvi mums visiem – gan mājsaimniecībām, gan ražotājiem - un, protams, šajā gadījumā grāmatu izdevēji nav nekāds izņēmums.”

Izdevniecības SIA „Zvaigzne ABC” īpašniece Vija Kilbloka aprēķini liecina, ka 2022. gadā viņas vadītās izdevniecības izmaksu pozīcijas kāpušas par aptuveni 20%. Tomēr kopumā Vija Kilbloka šo gadu vērtē pozitīvi, sakot, ka pēdējie trīs gadi ir nesuši daudz grūtību un pārbaudījumu.

Ne tik optimistisks ir izdevniecības SIA „Jumava” valdes loceklis Juris Visockis, sakot, ka ir jūtams, ka cilvēkiem pirktspēja ir sarukusi.

„Šobrīd grāmatu tirgus ir vieglā, bet krītošā pozīcijā. Grāmata ir ļoti trausla, saistīta ar katru ekonomisko satricinājumu, jo grāmata ir tajā grozā, kuru pircēji izvērtē ar lielu apdomu. Jā, esam lasītāju tauta un tas ir labi.”

Bet pēc Visocka novērojumiem, pandēmijas radītās finanšu grūtības ir atstājušas iespaidu uz cilvēku rocību un izdarītajām pirkuma izvēlēm. Tomēr kopumā, analizējot nozares sniegumu, grāmatu izdevējiem šis gads nav nesis darbības kritumu. Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka akcentē, ka šobrīd ir apstājusies tirgus lejupslīde un grāmatu izdevēju nozare stabilizējas. Vēl viens pozitīvs aspekts – šogad ievērojami pieaudzis pašmāju autoru veidoto grāmatu skaits.