Galerijā RIXC 9. jūlijā durvis vērs jauna izstāde "Dzirdes pieraksti", kuras autori ir divi mākslinieki Krista Dintere un Ivo Tauriņš, kuru īpašas intereses sfēra ir skaņa. Izstādē varēs iepazīt četrus viņu skaņas mākslas darbus, kas vēsta par skaņas iedarbību uz cilvēku un mūsu dzirdes robežām. Galerijā izveidota īpaša akustiskā vide, lai darbus varētu pilnvērtīgi noklausīties. Audio kompozīcijas izstādē papildina arī to vizualizācijas attēlu veidā. Kas ir granulārā sintēze un binaurālā ierakstu tehnika, ko savos darbos izmantojis Ivo Tauriņš?
Ierakstā skan fragments no Ivo Tauriņa kompozīcijas, ko viņš radījis radio iestudējumam ‘’Tarakāni manā galvā’’, kas tapis pēc tāda paša nosaukuma Zanes Zustas un Diānas Zandes sarakstītas grāmatas. Kompozīcija skan iestudējuma skaņu celiņā, bet tagad to ir iespēja noklausīties arī atsevišķi kā vienu no izstādes darbiem speciāli aprīkotā telpā – galerijā RIXC, kas ir atšķirīga pieredze – norāda kompozīcijas autors Ivo Tauriņš.
Tieši izstādes versijā vislabāk var novērtēt granulāro sintēzi, kas ir metode, ko Ivo Tauriņš izmantojis, lai atspoguļotu iestudējuma varoņu izjūtas.
Otrs Ivo Tauriņa darbs "Trokšņu tehnokrātija" aicinās daudz dziļāk nekā ikdienā aizdomāties par skaņas un cilvēka attiecībām. Parasti mēs dažādas skaņa sadzirdam automātiski, bet darbs it kā smalki izpreparēs, kā tad mēs īsti uztveram skaņas, kas notiek mūsu ķermenī, kā skaņa uz mums iedarbojas un izrādās iedarbojas pat tad, ja mēs to nemaz nedzirdam. Šos fenomenus tad arī varēs piedzīvot, klausoties Ivo Tauriņa darbu, ko viņš veidojis, izmantojot binaurālo ierakstu tehniku.
Viens no iemesliem, kāpēc Ivo Tauriņš tik aizrautīgi iedziļinās cilvēka attiecībās ar skaņu, ir viņa pārliecība, ka pavisam drīz mūsu dabiskās maņas arvien vairāk sāks pastiprināt un paplašināt elektroniskas ierīces un šīs dabiskās attiecības pamatīgi izmainīsies.
Ar diviem darbiem izstādē piedalās arī skaņu māksliniece Krista Dintere. Viens no darbiem ‘’Kad visi pavedieni trūkst’’ ir skaņas meditācija. Otrs pēta dabisko skaņu un ar ierakstu tehnoloģijām veikto skaņu attiecības.
Mākslinieki ir ļoti pateicīgi par iespēju šādai izstādei galerijā RIXC, jo skaņas darbus ir daudz sarežģītāk izstādīt nekā vizuālo mākslu. Pretimnākošs šādiem centieniem ir galerijas vadītājs Raitis Šmits.
Līdzās skaņas darbiem galerijā ir īpaša iespēja apskatīt arī Purvīša balvai nominēto Rasas Šmites un Raita Šmita darbu “Atmosfēriskais mežs’’. Purvīša balvas izstādē tas šobrīd skatāms lielizmēra divkanālu projekcijas versijā, bet RIXC galerijā to var izbaudīt virtuālajā realitātē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X