Darba tirgū sevi pierādīt cenšas arī cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem. Tiesa gan, šiem cilvēkiem nereti atrast darbu, īpaši, augstu kvalificētu, ir daudz sarežģītāk nekā cilvēkiem bez invaliditātes. Diemžēl iemesls tam bieži nav objektīvs - uzņēmumi nereti vienkārši nav ieinteresēti darbā pieņemt cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem. Pirmkārt jau izpratnes trūkuma dēļ. Tomēr nereti darba devēja noraidījums ir saistīts ar bailēm par pastiprinātu uzmanību no valsts un pašvaldības iestāžu puses. Taču ir arī labie piemēri – cilvēkus ar dzirdes traucējumiem labprāt nodarbina tādi Latvijas pārtikas lieluzņēmumi kā putnu fabrika "Ķekava" un dārzeņu audzētājs "Mārupes siltumnīcas".

Cik viegli atrast darbu ir cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem? Šo tematu Latvijas Radio aktualizēja jau aizvadītā gada labdarības maratona "Dod pieci!" laikā. Toreiz noskaidrojām, ka tas nemaz nav tik vienkārši. Tomēr šoreiz meklējam atbildes uz jautājumu – kādēļ tā ir? Un to darīsim, uz problēmu vairāk skatoties caur cilvēku ar dzirdes traucējumiem pieredzi.

Latvijas Nedzirdīgo savienības rehabilitācijas centra sociālais darbinieks un surdotulks Rolands Brikmanis ar cilvēkiem, kuriem ir dzirdes traucējumi strādā ikdienā. Viens no viņa darba uzdevumiem ir palīdzēt viņiem meklēt darbu. Viņš ir novērojis, ka darba devēji cilvēkus ar dzirdes traucējumiem nodarbina nelabprāt. Baidās no komunikācijas problēmām, no maldīga priekšstata, ka notiekot nelaimes gadījumam, uzņēmumu īpaši bargi sodīs. Un šķērslis ir arī stereotipi, taču Brikmanis aicina dot iespēju un pārliecināties, ka pārsvarā nekādu problēmu nav.