Laikā, kad vairāk nekā citos gada posmos ļaudis slimo ar vīrusu izraisītām elpceļu slimībām, pieaug arī izsniegto darbnespējas lapu skaits. Kaut gan šis kāpums ir ikgadēja parādība, darba devēji atkal aktualizē nepamatoti izsniegto slimības lapu problēmu, jo tā tieši saistīta ar finansiāliem zaudējumiem. Tomēr Veselības inspekcija tikai retos gadījumos secina, ka darbnespējas lapas izsniegšanai patiešām trūcis medicīniska pamatojuma.

Laurai un Mārim ir divi dēli, abi apmeklē pirmsskolu. Par to, cik bieži gadās, ka viens no dvīņiem vai abi saslimst, stāsta zēnu mamma Laura.

Parastā taktika dēlu saslimšanas gadījumā – zvans ģimenes ārstam, lai vispirms noskaidrotu, cik nopietna varētu būt slimība un kā būtu jāārstējas. Pēc tam jāizlemj, kurš no vecākiem paliks mājās, lai rūpētos par saslimošo atvasi.

Laurai šajā mācību gadā trīs četras reizes izsniegta B tipa darbnespējas lapa slima bērna kopšanai. No ārsta skatpunkta tas ir viens gadījums daudzu citu vidū. Par savu praksi, kuras redzeslokā ir vairāk nekā 2200 pacientu, stāsta ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Par B tipa darbnespējas lapu slima bērna kopšanai slimības pabalstu izmaksā valsts ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras starpniecību. Ja slimo pieaugušais, izsniedz darbnespējas lapu A, un pabalstu par laiku no otrās līdz devītajai slimošanas dienai izmaksā darba devējs. Ja slimība ieilgst, par laiku no desmitās dienas ārsts izsniedz darbnespējas lapu B un pabalstu maksā valsts.

Slimību profilakses un konroles centra informācija liecina, ka pašlaik ar dažādām vīrusinfekcijām slimo ļoti daudzi, kas atspoguļojas arī izsniegto slimības lapu daudzumā. Datus par B tipa slimības lapām apkopojusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.