Jau augustā Latvijas Radio sāka pētīt, kāpēc Latvijā tiesās iestrēgst daudzas lietas un kāpēc to izskatīšana nenotiek tik raiti, kā būtu jābūt. Turpinām pētniecības darbu - šoreiz par kādām ļoti garām tiesu lietām Alūksnē.

Kamēr vidējie kriminālprocesu izskatīšanas termiņi Latvijas tiesās ar katru gadu uzlabojas un šobrīd pirmajā instancē pie tiesas sprieduma iespējams tikt pat pusgada laikā, atsevišķu kategoriju lietas iesprūst tiesās uz gadiem.

Latvijas Radio uzzināja, ka ir lieta, kas pirmās instances tiesā atrodas pat trīsdesmit gadus. Lai uzzinātu ko vairāk, devāmies uz Alūksni.

Vidzemes tiesu nams Alūksnē piektdienas priekšpusdienā ir kluss. Pie durvīm sagaida sargs, nevienu citu apmeklētāju nemana. Uz tiesu Alūksnē Latvijas Radio (LR) devās, jo tieši šajā tiesā šobrīd atrodas četras no desmit visilgāk Latvijā pirmajās tiesu instancēs līdz galam neizskatītajiem kriminālprocesiem. Šādu informāciju pēc LR lūguma ir apkopojusi Tiesu administrācija.

Visas četras lietas atrodas pie vienas tiesneses - Sanitas Vilciņas, bet senāk šiem procesiem bijuši citi tiesneši. Pirms došanās uz Alūksni, ar tiesnesi Vilciņu LR vienojās par datumu un laiku, kurā ieradīsimies uzklausīt viņas skaidrojumu par to, kāpēc kavējas četru viņas tiesvedībā esošo kriminālprocesu izskatīšana. Taču, kad LR ir klāt, tiesnese saka, ka negribot sniegt interviju. Saruna tomēr notiek un sabiedrības interesēs tomēr būtu labi dzirdēt tiesneses skaidrojumu, tāpēc daļu sarunas arī publiskojam.