Vidējie kriminālprocesu izskatīšanas termiņi Latvijas tiesās ar katru gadu uzlabojas un šobrīd pirmajā instancē pie tiesas sprieduma iespējams tikt pat pusgada laikā. Tomēr ne viss ir tik rožaini. Ir lietas, kas praktiski „iesprūst” tiesās. Turklāt ir arī tiesvedības, piemēram, par 100 kilogramu cūkgaļas zādzību no šķūnīša Alūksnē, kas tiesā nogulējusi pat 30 gadus un sprieduma joprojām nav. Šoreiz Latvijas Radio pēta Daugavpils tiesā līdz galam neizskatītās lietas.

Ilgāko pirmajā tiesu instancē līdz galam neizskatīto lietu desmitniekā ir ne vien tiesu namā Alūksnē nogūlušās lietas, bet arī četri kriminālprocesi, kas tiek skatīti Daugavpils tiesā.

Daugavpils tiesas tiesneses Janas Zīles tiesvedībā šobrīd atrodas trīs no šīm četrām lietām. Visapjomīgākā no tām ir saistīta ar līdzekļu piesavināšanos kādā Latvijas Krājbankas filiālē simtiem tūkstošu latu apmērā. Šī banka beidza pastāvēt 2011.gadā, bet savas darbības laikā bija ievērojams spēlētājs Latvijas finanšu tirgū. Lieta Daugavpilī nonāca no Krāslavas.

Pārkāpumi ir ļoti seni - kriminālprocess Krāslavas tiesā nonāca 2004.gadā. Vēlāk šī lieta nosūtīta uz Daugavpils tiesu, kur tā nonāca pie tiesneša Ernesta Joksta. Joksts šo kriminālprocesu tiesāja līdz 2012.gadam, kad Saeima viņu atcēla no amata par tīšu likuma pārkāpumu kādā citā kriminālprocesā. Tad lieta nonāca pie tiesneses Janas Zīles.

„Kāpēc tas ir tik ilgstoši - tāpēc, ka apsūdzēto ir daudz un ik pa brīdim kāds slimo, tas ir pirmais arguments. Otrkārt, tur bija nozīmēta grāmatvedības ekspertīze, kas nebija pirmstiesas izmeklēšanā izdarīts un tā lieta ievilkās, jo grāmatvedības ekspertīze notika diezgan ilgi, vajadzīgi bija materiāli un tā tālāk. Un tagad mums iztiesāšana nozīmēta uz 12.oktobri,” saka tiesnese Zīle.

Tiesnese atzīmē, ka kriminālprocess bijis slikti izmeklēts - arī tas ietekmējot tiesvedības ilgumu. Tāpat neesot skaidrs, cik lieli zaudējumi tad šajā lietā savulaik ir nodarīti Krājbankai. Pēdējo reizi uz tiesas sēdi neesot ieradies arī Latvijas Krājbankas administrators.

Uz LR jautājumu: „Cik laika vēl vajadzētu līdz tiesas spriedumam?”, tiesnese atbild: „Tas tiešām ir ļoti grūti izlemjams jautājums. Šobrīd ir atkal mainījies prokurors - tas, kas sagrozīja apsūdzību, ir devies pensijā. Mums ir atkal jauna prokurore, kas vēlas iepazīties ar lietu. Tur ir 24 sējumi, pati saprotiet, ka tas nav vienas dienas jautājums.”

Tiesnese neizslēdz, ka šī kriminālprocesa ilgums varētu atstāt iespaidu uz gala beigās piespriestajiem sodiem. Ja apsūdzēto vaina tiks pierādīta, personas varētu tikt atbrīvotas no soda tieši nesaprātīgi ilgā tiesas procesa dēļ.