Par ikdienas ķibelēm var noskumt un satraukties, bet var arī uz tām paraudzīties ar humoru. Tieši tā dara tikko klajā nākušās grāmatas ''Lieliskā dzīve bez zoom'' autore Ilze Skrastiņa. Viņas grāmata balstās patiesos notikumos, kas tikai mazliet izpušķoti, un tās galvenie varoņi ir divi pavisam parasti Latvijas bērni – Miks un Elza. Viņu raksturos un raibajos piedzīvojumos ir daudz līdzīga ar pašas autores ģimenē novēroto. Taču pilnīgi droši – arī citi Latvijas bērni un viņu vecāki šajos varoņos ļoti labi atpazīs arī sevi.

Ar šo darbu Ilze Skrastiņa debitē kā grāmatas autore. Pēc profesijas viņa ir animatore, kas savu rakstītājas talantu jau izpaudusi kā scenāriste vairākām studijas "Dauka" populārām filmām.

Grāmatai ''Lieliskā dzīve bez zoom'' ir divas daļas. Pirmajā iekļauti astoņgadīgā Mika stāsti. Bet otrās daļas galvenā varone ir sākumskolas skolniece Elza.

Miks ir grāmatas autores Ilzes Skrastiņas dēla prototips, un tieši viņa piedzīvojumi un arī viņa prasme tos ļoti krāsaini atstāstīt bija pirmais impulss, lai Ilze Skrastiņa pirms aptuveni 10 gadiem sāktu rakstīt mazus, humora pilnus stāstiņus.

Stāstiņi rakstīti no Mika skatu punkta. Var uzzināt, piemēram,kā pēc ciemošanās pie drauga viņš mammu pārsteidza ar jaunu, ļoti radikālu frizūru, kādas sekas bija vampīra zīmējumam, ar kuru viņš, neko ļaunu nedomādams, izdaiļoja savu diplomu vai arī cik vareni viņš nosvinēja halovīnu, tērpies biedējošā apģērbā, un neņēma vērā tēva pamācību, ka latviešiem ir jāiet budēļos, nevis halovīnos.

Šī stīvēšanās halovīna saistībā ir labi pazīstama daudzās ģimenēs, un Ilze Skrastiņa uzskata, ka arī uz to veselīgāk ir palūkoties no komiskās puses.

Gandrīz visu stāstu pamatā ir patiesi notikumi. Dažās epizodēs grāmatas autore piedalījusies gan kā mamma, gan kā novērotāja.

Mika stāstam grāmatā seko Elzas stāsts, kas atklāj, cik atšķirīgas ir puiku un meiteņu pasaules. Tomēr divas lietas mūsdienās ir prioritāte abām pasaulēm un tās ir dators un telefons, un arī par to vēsta grāmata.

Sakopot stāstus grāmatā Ilzi Skrastiņu rosināja izdevniecības "Iddea" galvenā redaktore Māra Lazdāne-Avota. Zinot, ka Ilze ir animatore, viņa pirms gada uzrunāja Ilzi rakstīt un zīmēt komiksu tobrīd jaunajam žurnālam ‘’Lielais detektīvs’’. Ilze komiksu veidot īsti negribēja, bet it kā starp citu žurnāla redaktorei parādīja dažus savus stāstiņus par Miku, stāsta Māra Lazdāne-Avota.

Pašu arī ilustrēt grāmatu Ilzi Skrastiņu iedrošināja bērnības draudzene, kura vēl pēc ilgiem gadiem atceras kādu Ilzes 3. klasē zīmētu karikatūru, kurā viņa ļoti izteiksmīgi attēlojusi, kā visa klase špiko.

Ilzes Skrastiņas grāmata "Lieliskā dzīve bez zoom" tikko nākusi klajā un tās galvenā intonācija ir labdabīgs smaids un gaišs humors.