Inčukalna pazemes gāzes krātuve ir gatava jau rīt sākt gāzes izņemšanas sezonu. Turklāt šoziem uzņēmums ir gatavs veikt gan gāzes izņemšanu, gan iesūknēšanu, ja radīsies tāda nepieciešamība. Tas sekmē dabasgāzes apgādes drošību un nepārtrauktību.

„Kopumā, ja mēs skatāmies, ko aizņem Inčukalna gāzes krātuve, kopā ar centrālo zonu gāzes savākšanas punktiem un urbumiem tie ir orientējoši 24 kvadrātkilometri. Tas, ko jūs šeit redzat nav visa tehnoloģija. Tā ir tikai centrālā bāze.”

AS “Conexus Baltic Grid” pārvaldībā esošās Inčukalna pazemes gāzes krātuves vadītājs Rinalds Dimiņš plašo uzņēmuma teritoriju Latvijas Radio izrāda neilgi pirms dabasgāzes izņemšanas sezonas sākuma.

„15. oktobrī mums sākas gāzes izņemšanas sezona, bet tas, protams, nenozīmē, ka nevar notiks izņemšana iesūknēšanas laikā un otrādi. Protams, ka šāda režīma uzturēšana prasa no Inčukalna gāzes krātuves daudz lielāku operativitāti un spēju reaģēt, jo laika periods, kurā mums ir jāsagatavo aprīkojums no viena gāzes virziena uz otru ir daudz ātrāks, nekā tas notika tradicionāli. Bet mēs tam esam gatavi.”

Proti, lai sekmētu dabasgāzes apgādes drošību un nepārtrauktību Conexus investējis tehnikas modernizēšanā. Pirmo reizi uzņēmuma vēsturē divvirzienu dabasgāzes plūsmas krātuvē sāka veikt šī gada februārī, reaģējot uz ģeopolitiskajiem notikumiem Eiropā.

„Tā nav bijusi krātuves tipiskais darbības veids iepriekšējā periodā, bet šobrīd tas ir kļuvis iespējams. Tas dod elastību gāzes tirgum.”

Dimiņš stāsta, ka modernizācijas projekti sākās pirms diviem gadiem un plāni ir vēl tuvākajiem 13 gadiem. Investīcijas mērāmas 200 miljonu eiro apmērā. 88 miljoni ir Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Investīciju mērķi ir vairāki – gāzes apgādes drošība, ietekmes uz vidi samazināšana, tehnoloģiju uzlabošana un spēja piemēroties tirgus izaicinājumiem.