Šogad sabiedrisko mediju labdarības maratonā “Dod pieci!” visa saziedotā nauda nonāks tiem ukraiņu bērniem, kuri patlaban dzīvo Latvijā. Starp tiem ir arī nepilngadīgie ar īpašam vajadzībām, kuru ģimenes atrodas īpaši smagā situācijā. Par viņiem ierakstu sērijā “Kara bērni”.

Jūlija kopā ar meitiņu Kiru uz Latviju atbrauca no Mikolajivas, kas atrodas Doneckas apgabalā. Ieraugot svešus cilvēkus, meitene sāk raudāt. Tas ir raksturīgi bērniem ar autismu. Viņus biedē jebkura pārmaiņa ierastajā dzīves kārtībā. Bēgot no Ukrainas mammai ar meitu nācās 38 stundas pavadīt pārpildītā vilcienā. Kas bērnam ar autismu izraisīja šoku, stāsta Jūlija.

Sākumā ģimene apmetās pie radiem, kas dzīvo 100 kilometrus no Rīgas. Bet no turienes bija ļoti grūti izbraukāt uz nodarbībām Rīgā. Turklāt, bija liela rinda uz bērnudārzu.

Jūlija stāsta, ka bēgļu sociālajā centrā viņai ieteica bērnu dārzu Vecmīlgrāvī. Vadoties pēc bērna vajadzībām tika pieņemts lēmums noīrēt vienistabas dzīvokli tieši šajā rajonā. Tagad Kira no rīta iet uz bērnu dārzu, bet pēcpusdienā apmeklē logopēdu un ABBA terapijas nodarbības. Tās ir nepieciešamas regulāri vismaz divas reizes nedēļā.

Kirai ir smagi autiskie traucējumi. Sešu gadu vecumā meitene vispār nerunā. Bet visu laiku vokalizē to, ko dara. Šādā veidā bērns nomierinot savu nervu sistēmu, skaidro mamma.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā informācija liecina, ka šobrīd Latvijā reģistrēti 733 Ukrainas valstspiederīgie ar dažāda veida invaliditāti, no tiem 120 ir bērni. Daudziem no viņiem ir nepieciešams līdzcilvēku atbalsts, stāsta labdarības organizācijas "Ziedot.lv" Sociālās palīdzības programmas vadītāja Baiba Drone.