Daudzās nozarēs pašlaik pamatīgi trūkst darba roku, bet konkursi pat uz augstiem un labi apmaksātiem amatiem noslēdzas bez rezultāta. Brīdī, kad teju, teju visās augstskolās sākas uzņemšana, Latvijas Radio jaunā sižetu sērijā vaicāja vadošajiem dažādu nozaru uzņēmumiem, kādas tendences un vajadzības pašlaik novēro. Savukārt augstskolām lūdzām skaidrot, kā tās sadarbojas ar nozari un studiju programmās iekļauj uzņēmēju prasības, lai izglītotu konkurētspējīgus speciālistus, nevis ražotu bezdarbniekus.

STEM jeb zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātikas izglītības jomu pieejamība un piedāvājuma paplašināšana ir viena no šīs valdības prioritātēm. Lai spēcinātu šo jomu un sagatavotu konkurētspējīgus speciālistus, augstskolas savas mācību programmas izstrādā sadarbībā ar dažādu tautsaimniecības nozaru organizācijām un uzņēmējiem, ņemot vērā pieprasījumu darba tirgū.

Šobrīd vislielākā vajadzība ir pēc datorzinātņu speciālistiem, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane. Tāpat RTU ļoti pieprasītas ir studijas saistībā ar būvniecību, kur ir vairākas specializācijas gan civilā būvniecība, tiltu celtniecība, viss, kas saistīts ar infrastruktūras būvniecību, kur ienāk jaunas tehnoloģijas. Trešā pieprasītākā joma – uzņēmējdarbības virziens, kur šogad tiek likts uzsvars uz STEM nozarēm.

Latvijas Universitāte studiju programmu „Industriālā inženierija un vadība” piedāvā jau ceturto gadu un tā balstīta Rietumeiropas un Amerikas pieredzē. Programmas direktors Henrijs Kaļķis stāsta, ka šodien darba tirgū nepieciešamas dažādas prasmes un iemaņas, tāpēc radās doma sakombinēt industriālo inženieriju ar vadības kompetencēm. Redzams, ka pieaug cilvēkfaktora loma, biznesa efektivitātes un procesu loma, tāpēc svarīgi ir sasaistīt mācības ar praksi organizācijās, uzņēmumos un laboratorijās. Sasaiste esot tik liela, ka dažas organizācijas jau nākamajā mācību gadā piedāvās stipendijas studentiem un, iespējams, mēģinās noturēt kā darbaspēku.

Šobrīd interese par STEM jomas zinātnēm esot liela, tajā pašā laikā jau pirmajā kursā redzams, ka ir sliktākas zināšanas ir tieši eksaktajos priekšmetos.

Par eksakto priekšmetu lielo nozīmi gan pamatskolā, gan vidusskolā un ģimnāzijās atgādina arī vairāki uzņēmēji. „SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs vienmēr ir uzsvēris – bērni, mācieties fiziku. Arī tagad uzņēmējs teic, ka pēdējo 15 gadu laikā situācija nav uzlabojusies.