Šobrīd Latvijā ir reģistrēti vairāk nekā 44 tūkstoši Ukrainas bēgļu. Viņi ierodas Latvijā katru dienu – lielākā daļa no viņiem mūsu valsti šķērso tikai tranzītā, daļa te paliek uz ilgāku laiku. Biedrības “Tavi draugi” un “Gribu palīdzēt bēgļiem” Grebņevas un Silenes robežkontroles punktos ir izveidojušas palīdzības sniegšanas punktus. No 12.janvāra šāds punkts atvērts arī Terehovā. Inga Zagorska nu jau četrus mēnešus regulāri brauc uz Grebņevas robežkontroles punktu Ludzas novadā un darbojas tur kā brīvprātīgā, sagaidot ukraiņus uzreiz pēc tam, kad viņi šķērso robežu un ierodas Latvijā no Krievijas.

Lauras Ieviņas sarunu ar Ingu Zagorsku par to, kāda ir brīvprātīgā ikdiena uz robežas un kur viņa rod spēku sniegt palīdzību citiem.

Ikdienā Inga Zagorska strādā Ludzas novada tūrisma centrā, bet paralēli savam tiešajam darbam regulāri brauc uz Grebņevas robežkontroles punktu, kur strādā kā brīvprātīgā. Palīdzības sniegšanas punkts bēgļiem no Ukrainas atrodas 14 kilometru attālumā no Kārsavas – pilsētas, kur viņa dzīvo. Lielākā daļa no brīvprātīgajiem ir rīdzinieki.

“Man kā vietējam cilvēkam likās, kāpēc Rīgai ir jādara tas, ko mēs te varam darīt paši uz vietas,” stāsta Inga.

Palīdzības punktu viņa sauc par mini pilsētiņu, kur viņiem ir kemperis, treileris, noliktavas telts un telts, kas ir paredzēta ukraiņiem, kā arī sešas tualetes.

“Ukraiņi, kas šķērso Krievijas-Latvijas robežu, pie mums var saņemt, pirmkārt, jau siltu ēdienu vai dzērienus, bezmaksas interneta iespējas, un, atkarībā no viņu vajadzībām, arī apģērbu, apavus un citas lietas, kuras viņiem pietrūkst, kā arī informāciju par nakšņošanas iespējām, par jautājumiem, kas saistīti ar vēstniecību un vīzu kārtošanu,” stāsta brīvprātīgā.

Inga Zagorska atklāj, ka, pateicoties cilvēku atbalstam, Grebņevas palīdzības sniegšanas punktu var saukt par veiksmes stāstu. Šobrīd ir pietiekamā daudzumā saziedots silts apģērbs un apavi, un regulāri tiek piegādāta arī pārtika.

“Ir cilvēki, kas vismaz reizi nedēļā vāra zupu un tad vai nu mēs to atgādājam ar savu transportu, vai nu viņi paši atved,” stāsta Inga. Ja ir vēlme sniegt palīdzību, viņa aicina vispirms sazināties ar biedrības “Tavi draugi” pārstāvjiem un paprasīt, kas konkrētajā brīdī ir nepieciešams.

Brīvprātīgā maiņa palīdzības sniegšanas punktā ilgst divas diennaktis. Miegam tiek atvēlētas tikai trīs līdz četras stundas.

“Tu diskomfortu noteikti noliec malā. Tas nav primārais, un mēs ļoti labi saprotam, ka mums tas drīz beigsies, mēs atbrauksim uz siltām mājām, mums ir ģimenes, kurām viss ir kārtībā,” par sajūtām, strādājot ilgas darba stundas aukstumā stāsta Inga. “Tā ir arī daļēji iejušanās tajā, kā šobrīd jūtas cilvēki Ukrainā, kuriem nav elektrības, kuriem nav siltuma, kuri ir ierobežoti savos resursos, līdz ar to šīs lietas varbūt es personīgi tiešām nolieku otrajā plānā, un es taču zinu, ka pēc 48 stundām es atgriezīšos siltumā.”