Sērija „Mūžīgie bērni” šoreiz stāsts par to, cik šādai ģimenei izmaksā bērna papildu vajadzību nodrošināšana, cik daudz līdzekļu jāiegulda, rehabilitācijā un tehniskajos palīglīdzekļos un ko darīt, ja finansiālais stāvoklis neatļauj pilnībā par pašu līdzekļiem to visu segt.

Vineta Grigāne-Drande kopā ar vīru audzina trīs bērnus. Vidējam bērnam Jēkabam jau kopš dzimšanas ir bērnu cerebrālā trieka. Ar Vinetu un Jēkabu tiekamies rehabilitācijas centrā „Poga” pēc kārtējās nodarbības, kura jaunieti tik ļoti nogurdinājusi, ka viņš, kamēr mamma Vineta stāsta par bērna ar invaliditāti izmaksām, ātri vien iemieg. Vineta skaidro – cilvēkiem, kuri neaudzina bērnus ar smagu invaliditāti nereti nav saprotams, kādēļ valstij īpaši būtu jāatbalsta smagi slimie bērni.

"Viena no lietām ar ko strādājot interešu pārstāvniecības jautājumā tieši valsts sektorā mēs esam dzirdējuši: „Jā, bet, ja es savu bērnu vedu uz hokeju, tad es par hokeja inventāru pats arī maksāju. Kādēļ jūs prasāt savam bērnam šos palīglīdzekļus apmaksāt no valsts.” Te ir ļoti svarīgi likt aiz auss arī sabiedrībai, ka tas nav stāsts par hokeju. To var spēlēt un arī var nespēlēt. Ja bērns ar invaliditāti nesaņems kvalitatīvu rehabilitāciju, viņš visdrīzāk nekad neiemācīsies ielikt karoti mutē, neaizies uz skolu vai nevarēs parādīt savu intelektuālo potenciālu," skaidro Vineta Grigāne-Drande.

Proti, nav izvēles pirkt vai nepirkt. Neatkarīgi no ģimenes finansiālajām iespējām bērna ar invaliditāti uzturēšana prasa milzu līdzekļus. Vineta ir apkopojusi Jēkaba uzturēšanas izmaksas izdalot tieši viņa papildu vajadzības, neskaitot kādu saldumu, apģērbu vai rotaļlietas, kuras saņem visi bērni.

"Izmaksas veido trīs lieli bloki. Viens bloks ir lielas, apjomīgas investīcijas, bet gadā tās ir nepieciešamas vienu, divas vai trīs reizes. Piemēram, Jēkaba gadījumā mīksto ortožu komplekts maksā 2500 eiro un cietās ortozes maksā ap 3500 eiro. Plus pie lielajām izmaksām mēs Jēkaba gadījumā pieskaitām arī botulīna toksīna injekcijas, kuras mēs braucam veikt uz Igauniju. Šīs trīs lielās lietas summējot kopā tas gada griezumā veido aptuveni 7200 eiro," atklāj Vineta Grigāne-Drande.