Pagājušajā nedēļā iznācis Ilzes Jansones romāns „Laika rēķins” par 20. gadsimta latviešu autori Ilzi Šķipsnu. Grāmata ir viens no prozas un literatūrzinātnes sērijas „Es esmu…” darbiem. Tajā kopumā plānots izdot 13 romānus un tikpat monogrāfijas par Latvijai nozīmīgām kultūrvēsturiskām personībām.

Prozas un literatūrzinātnes darbu sērijā „Es esmu…” iznācis Ilzes Jansones romāns „Laika rēķins” par pirmo latviešu modernā romāna autori, ceļotāju un antropoloģi Ilzi Šķipsnu, kura dzīves laikā emigrēja uz Vāciju. Savukārt pērnā gadsimta vidū ar stipendijas palīdzību nokļuva ASV, kur arī nodzīvoja līdz mūža galam.

Rakstniece Ilze Jansone uzskata, ka grāmatu sērija „Es esmu…” mūsdienu autoriem ir izaicinājums iejusties Latvijas kultūrai nozīmīgo personu ādā. Jansone norāda, ka romāns „Laika rēķins” bija ļoti atbildīgs darbs. Pirms ķerties pie tā, romāna autore no Šķipsnas darbiem bija lasījusi tikai vienu stāstu. Iepazīstoties ar autores biogrāfiju, Jansone saprata, ka ir gatava pētīt trimdinieces dzīvi.

Šķipsnas darbi Latvijā nav plaši zināmi. Romāna autore cer, ka viņas grāmata lasītāju vidū raisīs interesi par Šķipsnas daiļradi. Lasot trimdinieces dienasgrāmatu fragmentus un noskaidrojot laikabiedru atmiņas par viņu, Jansone atklāja, ka Šķipsna bijusi neparasti interesanta personība.

Par Ilzi Šķipsnu tagad top arī literatūrzinātnieces Olgas Seņkānes monogrāfija.