Jūrmala lepojas ar izcilo mākslinieku Valdi Bušu, un šis gads tur aizrit viņa 100.jubilejas zīmē. Jau vairāk nekā mēnesi Jūrmalas muzejā skatāma vērienīga viņa darbu ekspozīcija "Savienojums". Savukārt šodien, 4. jūlijā, Bulduru izstāžu namā atklās izstādi "Valda Buša laiks. Laikabiedri", kurā būs skatāmi viņa draugu un radošo mantinieku darbi. Par viņa mācekļiem sevi dēvē četri šobrīd ievērojami Talsu mākslinieki, kuri apliecina, ka satikšanās ar Valdi Bušu pirms 40 gadiem kļuva par ļoti svarīgu impulsu viņu talanta tālākā attīstībā.

Ar Talsu māksliniekiem tiekos, kad viņi tikko pabeiguši iekārtot izstādi un omulīgi sasēdušies pie galda Bulduru izstāžu nama pagalmā. Viņiem priekšā arī fotogrāfijas no laika pirms 40 gadiem, kad viņi iepazinās ar Valdi Bušu, kurš tolaik Talsos bija biežs viesis.

Guna Millersone rāda 1985.gada fotogrāfiju, kurā redzams mirklis no kādas mākslinieku ekspedīcijas Talsu pusē. Jauno mākslinieku vidū arī Valdis Bušs. 80. un 90.gados viņš uz Talsiem brauca bieži, piedalījās Talsu mākslas dienās un citos pasākumos, viņu piesaistīja talsinieku atvērtība, svaigais un nepieradinātais redzējums. Jaunos savukārt ārkārtīgi valdzināja meistara tik ļoti patiesā atdeve mākslai un mākslinieka un personības vēriens, stāsta Talsu mākslinieks Andris Biezbārdis.

Visskaistākais, ka iedvesmošanās un uzlādēšanās bija abpusēja – atzīst mākslinieks Andris Vītols, jo Valdis Bušs vienmēr bijis ļoti ieinteresēts jauno talsinieku veikumā un izaugsmē. Apbrīnas vērti bijis vērot, kā Valdis Bušs, piemēram, plenēros pats strādā.

Kā saka Guna Millersone – Talsu Krūmu mākslas grupas māksliniekus pilnīgi noteikti var dēvēt par Valda Buša radošajiem mantiniekiem, un tas redzams arī izstādē "Valda Buša laiks. Laikabiedri", kas tikko iekārtota Bulduru izstāžu namā. Katram no viņiem ir savs izteikts individuāls rokraksts un tomēr darbos jaušams arī kaut kas no Bušam raksturīgās iekšējās brīvības, dinamikas un krāsu dāsnuma.

Kādā intervijā Latvijas Radio Valdis Bušs pats raksturoja savus kritērijus, kas īstu mākslinieku atšķir no bildīšu ražotājiem, un viens no tiem ir oriģināla, nestandarta radošā domāšana.

Izstāde "Valda Buša laiks. Laikabiedri" Bulduru Izstāžu namā apskatāma līdz septembra sākumam.