Pērn vairāk nekā deviņi ar pusi tūkstoši likumpārkāpēju pildīja sev uzlikto sodu – sabiedriskos darbus. Tomēr apmēram pusei šī nav pirmā pieredze. 35% probācijas klientu sabiedriskais darbs piemērots vairāk nekā trīs reizes. Šo darbu mērķis ir ne tikai vainīgo sodīt par pastrādāto pārkāpumu, bet arī resocializēt, iemācīt jaunas prasmes, kas noderētu dzīvē. Kādas prasmes spēj iemācīt darba devēji un cik dažādi ir sabiedriskie darbi?

Ričardam par pastrādāto noziegumu piesprieda 250 stundas sabiedriskajos darbos. Ričardam interesē automašīnas. Ikdienā tās pārdod. Es jaunieti satieku Biķernieku trasē, kur viņš pilda piespriesto sodu.

Latvijas Automobiļu federācijas Drifta komisijas vadītāja Elīne Berķe ar Valsts probācijas dienestu sadarbojas jau trešo gadu. Viņa dod darbu likumpārkāpējiem. Sabiedrisko darbu veicējiem jāpalīdz sagatavot Biķernieku trasi sacensībām.

Ričards pauž, ka neviens ar pātagu nestāv, taču darbu kontrolē. Un sabiedrisko darbu veicēji turpina palīdzēt arī pēc soda izciešanas. Arī Ričards stāsta, ka viņam ir šāda interese.

Sabiedrisko darbu mērķis ir ne tikai vainīgo sodīt par pastrādāto pārkāpumu, bet arī resocializēt. Iemācīt jaunas prasmes, kas noderētu dzīvē, stāsta Valsts probācijas dienesta Resocializācijas departamenta vadītāja Ieva Sviķe.

Tomēr ne vienmēr šis sods aptur no atkārtota nozieguma veikšanas. Arī Ričarda gadījumā tā bija. Viņš sabiedriskos darbus pilda jau otro reizi. Kad iepriekš Ričards strādāja sabiedrības labā, tad nomainīja trīs darba vietas. Puisis atklāj, ka pēc trešā brīdinājuma par neierašanos darbā, sodu aizstāja ar brīvības atņemšanu.

Mazāk nekā desmitajai daļai klientu nācies sabiedriskā darba stundas aizstāt ar ieslodzījumu. Savukārt aptuveni pusei (46%) no sabiedrisko darbu veicējiem sods piemērots pirmo reizi. Bet 35% gadījumu sabiedriskais darbs piemērots vairāk nekā trīs reizes.

Tikmēr 25 gadus vecais Toms cer, ka pirms pāris mēnešiem atstrādātās stundas bija viņam pirmo un pēdējo reizi. Par neatļautu vielu glabāšanu viņš saņēma sodu – jāstrādā 150 stundas sabiedrības labā. Arī Toms strādāja vairākās vietās.