Viens no populārākajiem arheoloģiskā tūrisma objektiem Latvijā ir Āraišu ezerpils Amatas novadā. Tā ir īpaša seno latgaļu dzīvesvietas rekonstrukcija, kas savulaik tapa, pateicoties arheologa Jāņa Apala milzu darbam un entuziasmam. No 1.jūlija dabā skatāmo objektu papildinās jauna pastāvīga ekspozīcija, kas iekārtota pērn izveidotajā ezerpils parka apmeklētāju centrā.

 

Ekspozīcija modernā formā iepazīstina gan ar unikāliem savulaik izrakumu laikā atrastiem priekšmetiem, gan ar rekonstrukcijas gaitu, gan Jāņa Apala personību, kuram Āraišu ezerpils rekonstrukcija bija mūža sapņa piepildījums.

 

Pērkona skaņas ir vienas no pirmajām, kas sagaida, kad esmu ieradusies ezerpils apmeklētāju centrā, lai tiktos ar muzejpedagoģi Sandu Salmiņu. Izrādās, tās ir ekspozīcijas sastāvdaļa, kas ievada visā lielajā stāstā, it kā ar noskaņu vizualizējot cilvēka domu procesu un pēkšņu atklāsmi:

''Nu sākam mēs ar to pērkonu, kas te jau nogranda. Šeit ir projekcija, kas stāsta par to pašu sākumu, kā Jānis Apals vispār nonāca līdz idejai par to, ka ir vispār jāmeklē ezerpils. Tās ir ziņas par teikām," iepazīstina Sanda Salmiņa.

Ja parasti uzskata, ka teikas par lidojošajiem ezeriem ir tīrā fantāzija, tad arheologs Jānis Apals tajās atrada ceļa rādītājus par laiku pirms vairāk nekā 1000 gadiem, kad ezeru salas dažkārt izmantoja dzīvesvietu celtniecībai.

"50. gados viņš uzsāka šīs te hidroarheoloģiskās ekspedīcijas, un tiešām atrada liecības, ka desmit Vidzemes augstienes ezeros ir šīs ezeros, un tad šeit ir karte, kur šie ezeri visi ļoti labi ir redzami,'' turpina Salmiņa.

Tālāk jau ekspozīcija pievēršas savam galvenajam objektam - Āraišu ezerpilij, un ir ļoti labs papildinājums dabā skatāmajai rekontrukcijai. Tajā var aplūkot patiešām ļoti unikālus priekšmetus, kas savulaik atrasti izrakumu laikā un liecina par laiku pirms vairāk nekā 1000 gadiem. Pateicoties zemūdens apstākļiem daudzi no tiem saglabājušies neticami labi.

Arī ekspozīcijas vizuālais tēls veidots ar atsauci uz zemūdens pasauli. Lai aplūkotu priekšmetus, skatītājam it kā simboliski jāienirst zilā ūdenī un pašam jākļūst par zemūdens pasaules pētnieku. Un ko pētīt – izstādē ir ļoti daudz.