3. februārī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās jaunu ekspozīciju "Mūra nojaukšana", kas veltīta laikmetīgās mākslas īpašajai lomai mūsu valstiskās neatkarības atgūšanas periodā. Ekspozīcijā skatāmie darbi pamatā tapuši no 1985.gada, kad Padomju Savienībā sākās tā sauktie pārbūves procesi, līdz 1991.gadam, kad Latvija atguva savu neatkarību.

Ekspozīcijas nosaukums "Mūra nojaukšana" ir atsauce uz Kristapa Ģelža darbu ar tādu pašu nosaukumu. Darbs tapa 1987.gadā, bija pati pirmā videoinstalācija Latvijas laikmetīgās mākslas vēsturē un tika izstādīts arī leģendārajā grupas izstādē "Rīga – latviešu avangards" Rietumvācijā.

Pateicoties Covid-19 iepirkumu programmai, muzejs šo darbu iegādājās savai kolekcijai, tagad tas skatāms arī ekspozīcijā un savā ziņā trāpīgi atklāj tās ideju kopumā, stāsta viena no kuratorēm Līna Birzaka-Priekule.

Daži no ekspozīcijā skatāmajiem darbiem tapuši vēl pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā kā zīmīgi priekšvēstneši. To vidū ir Birutas Delles 1982.gada glezna "Lidojošā Latvija", kas ir kā sirreāla nojausma, kā savrups sapņojums par brīvību. Pamatā tomēr ekspozīcija aptver laika posmu no 1985. līdz 1991.gadam, stāsta kuratore Arta Vārpa.

Vieni no pirmajiem, kas savos darbos sāka asi parodēt padomju ideoloģiju, bija tā dēvētie supergrafiķi, kas parāva līdzi arī daudzus citus māksliniekus, tāpēc ekspozīcijas priekšplānā ir tieši šīs lielformāta grafikas. To vidū Andra Brežes "Kolhozniece un strādnieks" un "Gaismas izcirtējs" ar hipertrofētiem strādnieku tēliem, kas ietver daudznozīmīgas metaforas. Ekspozīcijas sākumā redzams arī Aijas Zariņas monumentālais darbs "Eiropas nolaupīšana".

Groteski pretpadomju vēstījumi caurvij arī Ivara Poikāna darbu "Mirumirs", Andra Brežes instalāciju "Zemes saimnieki", Jura Putrāma tērauda objektu "Kamikadze-propagandists", netipiski sociālpolitiski kritiska savā gleznā "Daiļslidotājs" ir arī Helēna Heinrihsone.

Gan laikmeta noskaņu, gan vienlaikus dziļākus simboliskus vēstījumus sevī ietver arī Sandras Krastiņas monumentālais un ekspresīvais gleznojums "Apzeltītie jātnieki", Ievas Iltneres Bībeles motīvos veidotā glezna "Snieg!", Frančeskas Kirkes kultūrvēsturiskiem citātiem piepildītais darbs "Rindā".

Kopumā jaunajā ekspozīcijā "Mūra nojaukšana" pārstāvēti vairāk nekā 30 mākslinieki, un to atklās piektdien, 3.februārī.